Home / Polityka / W sobotę debata o dziedzictwie Macedonii

W sobotę debata o dziedzictwie Macedonii

W najbliższą sobotę (21 stycznia) w skopijskim kinie „Frosina” odbędzie się publiczna debata pod tytułem „Architektura jako historia, historia jako architektura”. Tematem spotkania będzie podjęta przez władze próba zmiany fasady jednego z najważniejszych symbolicznych obiektów w Skopje – obecnej siedziby rządu Republiki Macedonii i byłej siedziby Komitetu Centralnego.
W jaki sposób i na co wydaje się publiczne środki, czy nie jest to próba stopniowego zrywania z historycznym, kulturowym i społecznym dziedzictwem, które w latach 1945-1990 ukształtowało macedońską państwowość? Które obiekty zasługują na to, żeby być chronionymi? Jaki jest stosunek rządu i społeczeństwa do współczesnego dziedzictwa kulturowego, które należy do XX wieku i obejmuje także modernistyczną architekturę? Czy takie szerokie i krótkoterminowe projekty, radykalnie zmieniające tożsamość narodu, są dozwolone w jakiejkolwiek wspólnocie, która określa się mianem demokratycznej? – to główne pytania i zagadnienia, które planuje się poruszyć.
Organizatorami debaty są Archi-Brygady, Plac Wolności, Kontrapunkt, GEM, Centrum Sztuki Współczesnej, Press to exit project space, Line – inicjatywa i ruch, F.R.I.K., MKC – Bitola, Lokomotywa, AKTO oraz Koalicja „Prawa seksualne i zdrowotne grup marginalizowanych”.
W debacie udział wezmą: prof. Georgi Konstantinovski, prof. Jasmina Siljanoska, przedstawiciel Stowarzyszenia Architektów Macedonii, prof. dr Suzana Milevska oraz Gjuner Ismail.

Tekst: plusinfo.mk, tłum. i red. Patrycja Chajęcka

About Łukasz Fleischerowicz

KOMENTARZE