Home / Bałkany / Bułgaria / W Sofia – Bożuriszte powstanie bułgarska dzielnica przemysłowa
źródło-capital.bg

W Sofia – Bożuriszte powstanie bułgarska dzielnica przemysłowa

Siedem prężnie rozwijających się bułgarskich firm postanowiło rozpocząć realizację swoich nowych inwestycji w strefie przemysłowej Sofia – Bożuriszte. Wszystkie przedsiębiorstwa otrzymały wcześniej certyfikaty klasy B, wydawane przez Bułgarską Agencję ds. Inwestycji (BAI).

Firmy o których mowa, specjalizują się w sektorze wysokich technologii, począwszy od produkcji laserów przez urządzenia optyczne po systemy automatyki przemysłowej i sprzęt medyczny. Ich produkcja jest nakierowana przede wszystkim na eksport (nawet do 80% sprzedawanych produktów za granicą). Ogólna wartość siedmiu inwestycji wynosi 10,63 mln BGN (ok. 23,17 mln PLN). Dla osiągnięcia zamierzonych celów, zostanie utworzonych 56 nowych stanowisk pracy.

Realizacja projektów będzie w większości odbywać się w największej strefie projektów przemysłowych w Bożuriszte, w ramach której powstanie bułgarska mini przemysłowa dzielnica. Pomoc ze strony państwa będzie miała charakter administracyjny. W efekcie zostanie zrealizowanych siedem innowacyjnych projektów firm: Acom – produkcja elektrycznych i optycznych wzmacniaczy;  Wolakom – produkcja systemu bezpieczeństwa ptaków lotnych i nietoperzy; Ark Metrologia – budowa laboratorium do obsługi klasterów i świadczenie usług dla firm z Półwyspu Bałkańskiego; Inowas – produkcja maszyn do wyrobów styropianowych; Optiks – rozwój i produkcja optycznych urządzeń i elementów oraz strefy fotograficznej; Neona – budowa fabryki maszyn laserowych do cięcia metalu. Ostatnią firmą jest Amet, która w strefie Bożuriszte rozszerzy swoją produkcję urządzeń medycznych i stomatologicznych

Oprócz realizacji nowych projektów, wymienione firmy będą stanowić również centrum szkoleniowe dla młodych ludzi, w związku z podpisanym niedawno Memorandum z Uniwersytetem Technicznym w Sofii. Na podstawie umowy, ponad 680 studentów będzie mogło odbyć staże. Jest to kolejna inicjatywa współpracy pomiędzy środowiskiem biznesowym a uniwersyteckim, dzięki której wielu młodych ludzi otrzyma szansę na rozwój i przygotuje ich do przyszłej pracy.

Źródło: capital.bg

About Małgorzata Marczak

Pracuje jako asystent w Zakładzie Językoznawstwa Słowiańskiego IFS UMCS w Lublinie. Ukończyła Slawistykę (magister 2011) i Kulturoznawstwo (licencjat 2007) na UMCS. Zakochana w Bałkanach a przede wszystkim w Bułgarii, jej kulturze i folklorze. Zainteresowania naukowe: gramatyka i leksykologia współczesnego języka bułgarskiego oraz metodyka nauczania języka obcego.
KOMENTARZE