Home / Bałkany / Macedonia / W styczniu odsłonięcie Łuku Tryumfalnego „Macedonia”

W styczniu odsłonięcie Łuku Tryumfalnego „Macedonia”

Łuk Tryumfalny „Macedonia” wznoszony w centrum Skopja znajduje się w końcowej fazie przygotowań i będzie pierwszym obiektem, który zostanie odsłonięty w 2012 r., podało do wiadomości ministerstwo kultury.
Na fasadzie łuku wyrzeźbione zostaną motywy upamiętniające macedońską historię i tradycję, według projektu Valentiny Stevanovskiej, autorki pomnika „Wojownik na koniu” („Voin na konj”). Wewnątrz przygotowano powierzchnię handlową przeznaczoną do sprzedaży pamiątek.
– Brama jest częścią projektu Skopje 2014, którego elementem będą też trzy 30-metrowe wierzby, które zostaną posadzone w rzece Vardar. Będzie to kulminacja całego projektu. Intensywne prace wciąż trwają, a ich zakończenie planowane jest na przełomie stycznia i lutego – wyjaśniła minister kultury, Elizabeta Kanczeska-Milevska.

Oczekuje się, że w drugiej połowie 2012 r. zostanie otwarty Stary Teatr Skopijski, którego inaugurację uświetni specjalnie w tym celu napisana sztuka – „Wieczny dom” („Večna Kukja”) Jordana Plevnesza.
– Nie znam dokładnego terminu zakończenia budowy. Postęp prac zależy od pogody, jaka będzie tej zimy. Na wszystkich etapach prace postępują bardzo intensywnie. Planujemy otwarcie w drugiej połowie 2012 r., ale o dokładnej dacie jeszcze poinformujemy – powiedziała Kanczeska-Milevska.

W 2013 r., zgodnie z planami ministerstwa kultury, do użytku mają zostać oddane: teatr w Veles oraz Sala Koncertowa Macedońskiej Filharmonii.

Tekst: novamakedonija.com.mk,  tłum. i red.  Beata Sodo-Bednarczyk

About Łukasz Fleischerowicz

KOMENTARZE