Home / Bałkany / Czarnogóra / W Wiedniu zaprezentowano potencjał energetyczny Czarnogóry
I REGIONALNE FORUM BIZNESU w SOFII

W Wiedniu zaprezentowano potencjał energetyczny Czarnogóry

Rząd Czarnogóry ogłosił przetarg na poszukiwanie i wydobycie ropy naftowej i gazu ziemnego u wybrzeży Czarnogóry, przez co kraj ten stał się pierwszym na Bałkanach, który zaangażował się w tego typu projekt – powiedział minister finansów Vladimir Kavarić przedstawiając potencjał energetyczny Czarnogóry na „Wiedeńskim Forum  Ekonomicznym – poznajcie Czarnogórę”.

Oprócz przetargu na ropę i gaz, minister gospodarki przedstawił austriackim przedsiębiorcom także projekty z zakresu energetyki wodnej. Oprócz wielkich projektów, minister Kavarić specjalną uwagę poświęcił przetargowi na koncesje dla małych elektrowni wodnych, który potrwa do 18. listopada, co szczególnie zainteresowało austriackich inwestorów.

Duże zainteresowanie wzbudził także aktualnie realizowany projekt drugiego bloku TE Pljevlja, w przypadku którego terminem dostarczania ofert jest 31 październik – ogłosił minister Kavarić. Przypomniał także, iż Czarnogóra  jest otwarta na inwestycje we wszystkich obszarach energii odnawialnej –  energetyki słonecznej, wiatrowej i in.

„Wyjątkową atrakcyjność naszego kraju dla inwestowania w sektor energetyczny daje projekt podwodnego kabla łączącego Czarnogórę z Włochami, dzięki czemu inwestycje nie tylko w Czarnogórze, ale także  i w regionie zyskują dostęp do rynku UE – oświadczył minister Kavarić na konferencji.

Jako obszary otwarte na inwestycje, poprzez projekt specjalnych stref ekonomicznych na terenach odpowiednio przygotowanych infrastrukturalnie wraz z preferencjami i ułatwieniami dla przedsiębiorców zarówno na szczeblu lokalnym jak i centralnym, minister Kavarić reklamował strefy biznesowe w Berane, Kolašinie, Nikšiciu, Cetinju i Ulcinju.

Czarnogórskiej delegacji na forum w Wiedniu  przewodniczy wiceminister ds. polityki gospodarczej i systemu finansowego Vujica Lazović; w skład delegacji wchodzą także minister turystyki i zrównoważonego rozwoju Branimir Gvozdenović, prezes Banku Centralnego Czarnogóry Milojica Dakić i prezes Czarnogórskiej Izby Gospodarczej Velimir Mijušković.

Konferencja została zorganizowana we współpracy z Wiedeńskim Forum Ekonomicznym i ma na celu zaprezentowanie Czarnogóry austriackim kręgom gospodarczym i politycznym, ze szczególnym naciskiem na jej potencjał inwestycyjny i ekonomiczny. W trzech sesjach tematycznych („Przegląd czarnogórskiej gospodarki – szansa dla inwestorów”, „Klimat biznesowy i inwestycyjny – inwestycyjne możliwości w Czarnogórze” oraz „Doświadczenia zagranicznych inwestorów i organizacja w Czarnogórze”) przedstawiono możliwości inwestycyjne w sektorach energetycznym, turystyce i rolnictwie.

Źródło: portalanalitika.me

 

 

About Monika Pawlak

Absolwentka slawistyki Uniwersytetu Łódzkiego, pasjonatka literatury serbskiej (szczególnie Milorada Pavicia, Danilo Kiša i Vladana Desnicy) oraz podróży po Bałkanach, zwłaszcza Czarnogórze. Zajmuje się tłumaczeniami, zgłębianiem kultury narodów bałkańskich, a także planowaniem kolejnych wypraw do ulubionej części Europy.
KOMENTARZE