Home / Społeczeństwo / W Zagrzebiu rozpoczął się międzynarodowy festiwal teatru współczesnego Eurokaz

W Zagrzebiu rozpoczął się międzynarodowy festiwal teatru współczesnego Eurokaz

28 czerwca rozpoczął się festiwal teatru współczesnego Eurokaz poświęcony teatrowi muzycznemu. Potrwa on do 2 lipca, a spektakle będzie można obejrzeć na deskach większości zagrzebskich teatrów oraz – po raz pierwszy – w teatrze w Sisku.

Festiwal ma status wydarzenia o charakterze międzynarodowym i co roku odbywa się w Zagrzebiu. Po raz pierwszy festiwal zorganizowano w 1987 r. w ramach programu kulturalnego Universjada. Od tego czasu stał się on regularnym wydarzeniem kulturalnym miasta. Festiwal co roku gości grupy teatralne oraz artystów z całego świata, dlatego też uważany jest za jedno z najbardziej znaczących kulturalnych przedsięwzięć w tej części Europy.

Eurokaz w swoim założeniu nie stawia żadnych ograniczeń co do gatunku. Obejmuje teatr, taniec, performance oraz sztuki im pokrewne. Kładzie on nacisk na innowacyjność i impuls, które mają zmienić nawyki percepcji widza oraz współtworzyć nowy język teatru.

W tym roku, jak podała dyrektorka artystyczna Eurokaza Gordana Vnuk, festiwal będzie współpracował z Muzeum Sztuki Współczesnej (MSU). Po raz pierwszy też przedstawienia będą wystawiane poza Zagrzebiem. W Sisku będzie można obejrzeć dwa spektakle: „Republikę marzeń” [„Republika mašte”] studia tanecznego Domu Kultury w Sisku oraz „Salomę” Branka Brezovca.

Eurokaz otworzył w Teatrze Narodowym w Zagrzebiu występ gwiazdy światowej sławy – hiszpańskiego tancerza Israela Galvana. Podczas festiwalu w Zagrzebskim Teatrze Młodzieżowym wystąpi też francuski artysta Pierre Rigel z przedstawieniem „Micro” oraz Teatr Narodowy Vojdan Černodrinski, a także belgijska grupa Crew, której widowiska są na pograniczu sztuki i nowych technologii.

Tekst: hrt.hr, eurokaz.hr

About Joanna Nowak

...
KOMENTARZE