Home / Bałkany / Czarnogóra / Grupa Wyszehradzka: Czarnogóra stabilną częścią NATO
Crna-Gora-NATO - novosti.rs

Grupa Wyszehradzka: Czarnogóra stabilną częścią NATO

Członkowie Grupy Wyszehradzkiej (V4) – Węgry, Czechy, Słowacja i Polska, pozytywnie oceniają rozwój Ministerstwa Obrony i Wojska Czarnogóry w realizacji reform obrony oraz osiągania standardów NATO. Przedstawiciele resortów spraw zagranicznych tych krajów, po rozmowie z minister obrony, Milicą Pejanović Đurišić, zadowoleni byli szczególnie aktywną rolą Czarnogóry na Bałkanach Zachodnich, dodając, że członkostwo kraju w Sojuszu przyczyniłoby się ogólnej stabilizacji sytuacji w regionie.
Delegacje wyraziły gotowość, by w ostatniej fazie integracji z NATO, udzielić Czarnogórze niezbędnego wsparcia, w celu otrzymania przez nią zaproszenia do członkostwa do końca 2015 roku, poinformowano w oświadczeniu wydanym tuż po rozmowach V4.
Przedstawiciele Grupy Wyszehradzkiej powiedzieli, że kwestia stabilności jest kluczowym elementem Bałkanów Zachodnich i dlatego V4 wciąż podkreśla znaczenie wprowadzenia w życie polityki otwartych drzwi w NATO i UE.
Pejanović Đurišić wyraziła zadowolenie z wizyty przedstawicieli V4. – Minister zapoznała rozmówców z osiągniętymi wynikami w procesie realizacji reformy obronności w Czarnogórze, z dynamiką intensywnego dialogu z NATO, a także z planowanymi działaniami, które Ministerstwo Obrony postanowiło wdrożyć. Minister podkreśliła również stanowcze zobowiązanie Czarnogóry do kontynuowania wdrażania reform w obszarach priorytetowych dla Państwa, walki z korupcją oraz wzmocnienia wsparcia publicznego, powiedziała.
Pejanović Đurišić szczególnie podkreśliła znaczenie wkładu Czarnogóry w pokojowe misje międzynarodowe, a także udział Wojska Czarnogóry w misjach międzynarodowych,
Na spotkaniu z minister Pejanović Đurišić, oprócz przedstawicieli V4, obecni byli również ambasadorzy państw członkowskich.

Źródło: rtcg.me

About Julita Wachowska

Absolwentka filologii serbskiej na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Zakochana w głośnym Belgradzie i podróżach.
KOMENTARZE