Home / Polska i Bałkany / „Weekend z Karpatami Serbskimi” w Chatce AKT na Pietraszonce 5-7.12.2014
wks-2014_big5

„Weekend z Karpatami Serbskimi” w Chatce AKT na Pietraszonce 5-7.12.2014

Program slajdowiska jest jeszcze sprawą otwartą i cały czas przyjmowane są zgłoszenia od osób, które chciałyby zaprezentować zdjęcia i podzielić się swoimi wrażeniami w wyjazdów do Wschodniej Serbii, osoby, które chciałyby zaprezentować swoje zdjęcia z regionu proszone są o kontakt z organizatorem – Dariuszem „Dzidą” Czerniakiem: czerniak@poczta.onet.pl. Celem imprezy jest zwrócenie uwagi na atrakcyjny krajobrazowo i przyrodniczo, a niemal zupełnie nieznany polskim turystom obszar Karpat, położony na południe od Przełomu Żelaznych Wrót we Wschodniej Serbii. Pokazy skierowane są do wszystkich miłośników Karpat przejawiających aktywność poznawczą na ich terenie. Spotkanie na Pietraszonce będzie okazją do wymiany doświadczeń pomiędzy środowiskami turystycznymi z całego kraju.

W programie znajdą się prezentacje przeźroczy oraz zdjęć cyfrowych z Karpat Serbskich, obrazujące krajobrazy gór, pokazujące ich atrakcje turystyczne oraz osobliwości przyrody żywej i nieożywionej. Uzupełnieniem będą prelekcje dotyczące kultury, historii, archeologii, zabytków architektury i techniki ziem Wschodniej Serbii, przygotowane przez znawców tematu. Szczegółowy program prelekcji aktualizowany jest na stronie.

Na miejscu jest kuchnia turystyczna oraz możliwość zamówienia obiadu u gospodyni we wsi. Noclegi w Chatce we własnych śpiworach względnie w pobliskim gospodarstwie agroturystycznym. Zaproszenie skierowane jest do wszystkich osób zainteresowanych tematem. Wstęp jest wolny. Dla osób korzystających z noclegu pobierana jest opłata zgodnie z cennikiem:

http://www.akt.gliwice.pl/cms/index.php/chatka-akt/cennik Z doświadczeń ogólnopolskich slajdowisk z cyklu „Karpaty Rumuńskie w Weekend”, które organizujemy regularnie co dwa lata począwszy od roku 1999 wynika, że dostępna pozostaje tzw. „gleba”, czyli opłata 5 zł od osoby za noc. Odwiedzającym, którym nie odpowiadają studenckie warunki zakwaterowania sugerujemy nocleg w pobliskim gospodarstwie agroturystycznym Danuty Waszut: http://www.pietraszonka.pl/index.php/oferta Podobno trudno znaleźć kuchnię smaczniejszą i tańszą, niż u Pani Danki. Co do wielkości porcji też nikt nie zgłaszał zastrzeżeń :)
W ciągu piętnastoletniej historii slajdowisk w Chatce AKT nie zdarzyło się, żeby ktokolwiek odszedł z kwitkiem. Choć bywało tłoczno. Element ciasnoty ma raczej pozytywny wpływ na kameralną atmosferę spotkania. Fakt ten potwierdzają recenzje dotychczasowych pokazów, które ukazywały się w Almanachu Karpackim „Płaj”.

Najdogodniejsze dojścia do Chatki:

z PKP Wisła-Głębce ok. 2 godz., z przeł. Kubalonka ok. 1 godz., z Istebnej-Zaolzia ok. 40 min. Dojazd samochodem, jeżeli pozwolą warunki śniegowe, od Istebnej-Zaolzia.

Podczas dwóch wieczorów będziemy mieli okazję zapoznać się z południowym zakończeniem Łuku Karpat – obszarem od dunajskiego Przełomu Żelaznych Wrót na północy po miasto Nisz na południu. Oprócz prezentacji pasm górskich i znajdujących się w nich niezliczonych atrakcji turystycznych przedstawione zostaną tematy historyczne, archeologiczne, kulturowe, etniczne, przyrodnicze oraz zabytki architektury i techniki. Być może będziemy mieli okazję posłuchać wykładu o pasjonującej geologii tego graniczącego z Bałkanem regionu.
O swoich wyjazdach oraz planach eksploracyjnych opowiadać będą znani ze slajdowisk rumuńskich eksperci karpaccy: Tomek Smoliński z Warszawy, Olek Dymek z Krakowa, Ula i Artur Jedynak z Ostrowca Świętokrzyskiego oraz organizator spotkania – Darek „Dzida” Czerniak z Gliwic. Czekamy na potwierdzenie przybycia kolejnych prelegentów: Staszka Figla z Krakowa, Tomka Fryźlewicza z Andrychowa, Krzyśka Jaworskiego z Wrocławia i kilku innych, których nazwisk jeszcze nie zdradzimy.
Liczymy na pojawienie się ekip z pozostałych Klubów Turystycznych i Kół Przewodnickich z całego kraju.
ierwszy blok programowy rozpocznie się w piątek, 5 grudnia, o godz. 20.00. Początek drugiego przewidziany jest w sobotę o 16.00. W sobotnie przedpołudnie planowany jest spacer w okolice Chatki z ogniskiem na polanie. Wśród anonsowanych tematów znalazły się m.in:
• Karpaty Serbskie – obszar, granice, podziały na grupy i pasma
• Najciekawsze zabytki archeologiczne Wschodniej Serbii
• Z dziejów regionu Karpat Serbskich
• Społeczność rumuńska i wołoska we Wschodniej Serbii
• W Górach Đerdapskich
• Rekonesans w Karpatach Serbskich czyli jak nie wszedłem na Veliki Štrbac
• Przez Góry Homoljskie
• Wapienny świat gór Deli Jovan – Stol – Krš
• Na szczytach i w dolinach Gór Kučajskich
• Między Czarnym i Białym Timokiem – na najwyższy szczyt Karpat Serbskich
• Krajoznawcze przyczynki do Karpat Serbskich
• Co jeszcze warto zobaczyć w Karpatach Serbskich
Czekamy na Twoje. Bałkanistyka serdecznie zachęca i poleca wyjazd.

About Olimpia Dragouni

Redaktor naczelna portalu Bałkanistyka.org. Autorka doktoratu o Macedonii (UW), badaczka islamu na Bałkanach. Prywatnie pół-Greczynka. We are the Borg. Resistance is futile.
KOMENTARZE