Home / Bałkany / Węgierska diaspora już głosuje w węgierskich wyborach parlamentarnych
hungary-diaspora-a

Węgierska diaspora już głosuje w węgierskich wyborach parlamentarnych

Wybory parlamentarne na Węgrzech odbędą się w sobotę 6 kwietnia. Węgrzy spoza terytorium kraju mogą jednak już teraz oddawać swoje głosy. Największe skupiska węgierskiej autochtonicznej ludności znajdują się w sąsiednich dla Węgier krajach: w Rumunii (ok. 1,5 miliona), na Słowacji, w Serbii, na Ukrainie, w Austrii, a także w Słowenii i w Chorwacji. Na wybory zarejestrowało się 231 864 wyborców zdolnych do głosowania, czyli posiadających podwójne obywatelstwa.

Nowelizację procedury nadawania obywatelstwa w celu jej ułatwienia przeprowadził rząd Viktora Orbána w 2010 roku, co było jednym z pierwszych posunięć nowej władzy. Ustawa, obowiązująca od stycznia 2011 roku, pozwala ubiegać się o obywatelstwo każdemu, kto ma węgierskich przodków, mówi po węgiersku i przedstawi oświadczenie o niekaralności. Procedura trwa tylko trzy miesiące. Na nowelizacji skorzystali głównie Węgrzy zamieszkujący ziemie odłączone od Węgier po I wojnie światowej na podstawie traktatu z Trianon (1920 r.) Traktat ten pozbawił Węgry 70% terytorium, a poza granicami kraju znalazły się wówczas ok. 3 miliony Węgrów.

Nowelizacja wywołała ostre protesty na Słowacji, gdzie niemal tego samego dnia uchwalono zakaz podwójnego obywatelstwa, zgodnie z którym po przyjęciu obywatelstwa innego kraju automatycznie traci się obywatelstwo słowackie. Dramatyczna reakcja uzasadniona była przez ówczesny rząd „obawą przed rewizjonizmem”, a premier Fico zarzucił Orbánowi powrót do idei „Wielkich Węgier”. W pozostałych sąsiednich krajach nowa ustawa przeszła bez większych emocji, nawet na Ukrainie, gdzie również obowiązuje zakaz podwójnego obywatelstwa. Na kolejki ustawiające się po węgierskie paszporty Kijów przymykał oko. Serbia i Rumunia zaakceptowały węgierską nowelizację głównie dlatego, że same stosują instytucję podwójnego obywatelstwa wobec swoich rodaków zagranicą. W przypadku Serbii węgierski paszport cieszy się o tyle popularnością, że oznacza również obywatelstwo Unii Europejskiej (dlatego też wielu Serbów rozpoczęło intensywne poszukiwania węgierskich przodków).

Wśród zarejestrowanych wyborców, najliczniejszą grupą są Węgrzy z Rumunii, a następnie z Serbii. Głosowanie odbywa się korespondencyjnie. Do tej pory do Narodowego Biura Wyborczego (węg. Nemzeti Választási Iroda ) wpłynęło ok. 30 tys. głosów z zagranicy, które od poniedziałku są w trakcie weryfikacji. Osobne, wewnętrzne koperty zawierające karty do głosowania otwarte zostaną w dniu wyborów o godzinie 7 rano.

Według wielu komentatorów, znaturalizowani Węgrzy to potencjalny elektorat Fideszu.

Źródła: htmik.hu, sites.google.com/site/biulletynmigracyjny, 444.hu, osw.waw.pl, budapesttimes.hu, szegedma.hu, vajma.info

About Joanna Berłowska

Ukończyła filologię serbską i chorwacką w Poznaniu, następnie przez dwa lata studiowała węgierski w Budapeszcie. Obecnie podróżuje po Europie Środkowej (także służbowo). Kiedy ma czas, pisze pracę magisterską o dwujęzycznych Węgrach w Wojwodinie. Od 2013 r. związana z redakcją portalu balkanistyka.org.
KOMENTARZE