Home / Kultura / Festiwale / Węgierski teatr z Nowego Sadu wygrywa na serbskim festiwalu
www.uvszinhaz.co.rs

Węgierski teatr z Nowego Sadu wygrywa na serbskim festiwalu

Na zakończonej 31.10.2013 dwudziestej pierwszej edycji jesiennego przeglądu teatralnego w Vršacu zdecydowanym faworytem jury i publiczności okazał się Újvidéki Színház z Nowego Sadu (węg. Újvidék). Sztuka Opera ultima zajęła pierwsze miejsce niemal we wszystkich konkursowych kategoriach.

Vršacki festiwal odbył się po raz pierwszy w 1993 roku z okazji dwusetnej rocznicy odegrania pierwszego spektaklu teatralnego w języku serbskim. Historyczne przedstawienie pt. Zao otac i nevaljao sin w reżyserii nauczyciela Mihaila Krekicia i wykonaniu uczennic miejscowej szkoły miało miejsce w Vršacu w 1793 roku. Obecnie Vršačka pozorišna jesen ma na celu pokazanie lepszego obrazu człowieka – w przeszłości, a także w przyszłości – oraz podkreślenie nowej roli teatru dla dzisiejszej kultury i znaczenia festiwali teatralnych dla współczesnego społeczeństwa.

Újvidéki Színház otrzymał nagrodę za najlepsze przedstawienie, najlepszą reżyserię (Kokan Mladenović), najlepszą aktorkę (Emina Elor), najlepszego młodego aktora (István Kőrösi) oraz za najlepsze kostiumy (Marina Sremac). Od początku istnienia teatru wszystkie jego spektakle są po węgiersku, a każdy występ jest tłumaczony symultanicznie na język serbski. W repertuarze nowosadzkiego teatru znajdują się musicale, dramaty, tragikomedie, wodewile i operetki. Teatr prezentuje również klasykę światową, węgierską i wojwodińską, a także najnowsze sztuki z światowego dramatu współczesnego.

Na festiwalu w Vršacu, który trwał od 25 do 31 października, swoje przedstawienia zaprezentowały największe teatry z całej Serbii: Srpsko narodno pozorište (SNP), Narodno pozorište (NP), Atelje 212, Jugoslovensko dramsko pozorište (JDP), Narodno pozorište Sterija, a także Kazalište Virovitica z Chorwacji oraz Budva Grad teatar z Czarnogóry. Na zakończenie finałowego wieczoru wystąpił teatr z Šabca. W jury zasiadali: Milena Dravić, Predrag Ejdus i Jelena Bogavac.

Joanna Berłowska

Źródła: vajma.info  npsterija.rs  021.rs  uvszinhaz.co.rs

About Joanna Berłowska

Ukończyła filologię serbską i chorwacką w Poznaniu, następnie przez dwa lata studiowała węgierski w Budapeszcie. Obecnie podróżuje po Europie Środkowej (także służbowo). Kiedy ma czas, pisze pracę magisterską o dwujęzycznych Węgrach w Wojwodinie. Od 2013 r. związana z redakcją portalu balkanistyka.org.
KOMENTARZE