Home / Społeczeństwo / Węgierskie tradycje taneczne ciągle żywe w Chorwacji

Węgierskie tradycje taneczne ciągle żywe w Chorwacji

Już po raz trzeci odbył się Festiwal Dziecięcy poświęcony prezentacji węgierskich dziecięcych zespołów  tanecznych z Chorwacji. Festiwal  jest okazją nie tylko do zapoznania się z bogatą tradycją ludowych tańców węgierskich, ale przede wszystkim stwarza możliwość występu i zaprezentowania swoich umiejętności dzieciom pochodzącym z węgierskich rodzin. Tym razem gospodarzem wydarzenia była serbska Rastina (węg. Haraszti).

Węgierskie grupy taneczne działające w Chorwacji mogą poszczycić się dużym doświadczeniem i wieloma sukcesami. Fakt, iż Festiwal Dziecięcy doczekał się już trzeciej edycji świadczy również o dużym zainteresowaniu, zarówno uczestników jak i widzów.

Szef Stowarzyszenia Kultury Węgierskiej im. Endre Adiego János Kelemen zwraca uwagę przede wszystkim na aspekt obrony tradycji narodowej mniejszości węgierskiej mieszkającej w Chorwacji. Do poznawania i kultywowania tradycji narodowej zachęca się już najmłodszych, co ma niemałe znaczenie dla obrony i zachowania tradycji poza granicami kraju.

Dziecięcy Festiwal odbył się przy patronacie i wsparciu Demokratycznej Wspólnoty Węgrów w Chorwacji (węg. Horvátországi Magyarok Demokratikus Közössége) oraz Funduszu im. Bethlena (węg. Bethlen Alap). Na festiwalu obecna była m.in. węgierska konsul  z Zagrzebia Enikő Tuska.

źródło: huncro.hr

About Agata Wojtkowiak

KOMENTARZE