Home / Polityka / Bezpieczeństwo / Węgry popierają wejście Czarnogóry do NATO
NATO - 021.rs

Węgry popierają wejście Czarnogóry do NATO

Węgry zdecydowanie popierają włączenie Czarnogóry do struktur NATO, poinformował podczas swojej wizyty w Podgoricy węgierski minister obrony Csaba Hende, podkreślając, że priorytetem dla jego kraju jest w wzmocnienie stabilności Bałkanów Zachodnich.

Według niego, podpisane Porozumienie o Współpracy między Ministerstwami Czarnogóry i Węgier stanowi dobrą podstawę do rozwoju stosunków między obydwoma krajami. Zwrócił również uwagę na solidnie wykonywane zadania przez czarnogórskie i węgierskie wojska w czasie sześciu misji w Afganistanie. W ramach wielokrotnych wizyt w Afganistanie poznałem 34 czarnogórskich żołnierzy. Mogę powiedzieć, że zdecydowanie zrobili na mnie dobre wrażenie – oświadczył Hende.

Jak oznajmił, południowa granica Węgier zawsze była niestabilna i groziła wybuchem konfliktu zbrojnego. Z tego względu cały region Bałkanów Zachodnich powinien dołączyć do Sojuszu Północnoatlantyckiego. Swoją wizytę w Podgoricy uważa za historyczną, ponieważ od osiągnięcia przez Czarnogórę niepodległości jest to pierwsze spotkanie na poziomie dwóch ministerstw obrony.

Minister obrony Czarnogóry Milica Pejanović-Đurišić powiadomiła dziennikarzy, że podpisane przez ministrów dokument przewiduje kontynuację współpracy w zakresie szkoleń, edukacji, rozwoju wojskowej służby medycznej, wojskowej służby bezpieczeństwa i wymiany doświadczeń w organizacji międzynarodowych jednostek.

Planujemy intensywną wymianę w kwestii kontroli przestrzeni powietrznej, ponieważ Węgry dysponują ogromnym doświadczeniem nie tylko jeśli chodzi o ich własną przestrzeń powietrzną, ale również innych krajów – zapowiedziała Pejanović-Đurišić

Źródło: pobjeda.me

 

 

 

About Marta Buraczyńska

KOMENTARZE