Home / Bałkany / Węgrzy zbudują ogrodzenie na granicy z Serbią
migranti

Węgrzy zbudują ogrodzenie na granicy z Serbią

Węgrzy zadecydowali o budowie czterometrowego ogrodzenia na granicy z Serbią. Mur ma powstrzymać falę nielegalnych imigrantów, którzy przekraczają granicę węgiersko-serbską i wkraczają do Unii Europejskiej. – Imigracja to jeden z najpoważniejszych problemów, z którymi musi się obecnie zmierzyć UE. Kraje członkowskie szukają rozwiązania tego problemu, ale Węgry nie mogą już dłużej czekać. – powiedział na swojej konferencji prasowej szef węgierskiej dyplomacji, Peter Sijarto.

Mowa o budowie ogrodzenia na granicy z Serbią, która ma długość 175 kilometrów. Na oficjalną decyzję Budapesztu oczekiwali także imigranci. Wielu z nich pochodzi z Syrii, Iraku, Afganistanu. Ich droga do celu trwa często bardzo długo, niekiedy nawet lata. Uchodźcy podróżują autostopem, dmuchanymi łodziami, a nierzadko piechotą. Wśród nich znajduje się wiele dzieci.

– Uchodźcy, którzy ryzykują swoje życie, aby znaleźć pokój i stabilność, na swojej drodze napotykają wiele przeszkód – od osób, które widzą w nich łatwy zarobek, poprzez masowe cierpienia w rejonie Morza Śródziemnego, aż do krajów, które nie chcą ich na swoim terytorium. Dlatego też każde ogłoszenie nowych ograniczeń wzbudza w nich lęk i strach. – mówi Vladimir Petronijević, dyrektor wykonawczy organizacji pozarządowej Grupa 484. – Nikt nigdy nie był w stanie zatrzymać przepływu migracji, a w przyszłości nie dokonają tego restrykcyjne ograniczenia i zbudowane przeszkody. To są ludzie, którzy mają silną motywację silną i nic nie zdoła jej pokonać. Oni naprawdę uciekają przede wszystkim aby chronić własne życie i życie swojej rodziny. – dodał Petronijević.

Z drugiej strony pojawiają się komentarze zza serbskiej granicy. – Budowa ogrodzenia na granicy z Węgrami nie rozwiążę problemu fali nielegalnych emigrantów. Może jedynie spowolnić ich napływ i przyczynić się do wzrostu osób przebywających w strefie przygranicznej. Ogrodzenie nie zatrzyma tych, którzy uciekają od przemocy i szukają zbawienia. – powiedział podczas rozmowy w Wiadomościach w telewizji B92 Radoš Đurović, dyrektor Centrum ochrony i pomocy dla osób ubiegających się o azyl. – Jeśli ogrodzenie zostanie zbudowane na całej długości granicy, spodziewam się wzrostu przemytu. Ludzie będą kopać tunele, pozostając na ziemi niczyjej. Będą starali się znaleźć inny sposób na przekroczenie granicy. Serbia znalazła się w bardzo niezręcznej sytuacji, ponieważ jest ostatnim krajem przed strefą Schengen. – dodaje Đurović.

Chociaż decyzja Węgier nie jest niezgodna z prawem międzynarodowym, Đurović uważa przeciwnie. Na pytanie czy Serbia może stać się europejskim Meksykiem, gość Wiadomości odparł, że istnieje taka możliwość. Podobne ogrodzenia istnieją już na granicy właśnie Meksyku z USA oraz w Bułgarii i Grecji na granicy z Turcją.

źródła: b92.net, slobodnaevropa.org

About Agnieszka Kawczyńska

Ukończyła slawistykę na UŁ, aktualnie studiuje na II stopniu SEW na UW. Uzależniona od kultury serbskiej. Wielbicielka historii sztuki i kina autorskiego. W wolnych chwilach czyta Houellebecq'a.
KOMENTARZE