Home / Bałkany / Chorwacja / Wejście Chorwacji do UE stwarza nowe możliwości dla serbskich firm
Chorwacja w UE-b92.net

Wejście Chorwacji do UE stwarza nowe możliwości dla serbskich firm

Uzyskanie przez Chorwację statusu pełnoprawnego członka UE spowoduje znaczne zmiany w sytuacji handlowej w regionie. Chorwacja nie będzie już należała do państw CEFTA, a jej wymiana handlowa z innymi krajami będzie regulowana przepisami zawartymi w Porozumieniu o Stabilizacji i Stowarzyszeniu (Stabilisation and Association Agreemeent – SAA).
Bojana Todorović z serbskiego ministerstwa handlu uważa, że wejście Chorwacji do UE może ułatwić serbskim firmom eksport towarów na rynek chorwacki oraz za jego pośrednictwem na rynki europejskie.
Chorwackie media donoszą, że po wejściu do Unii eksport do Serbii będzie trzy razy droższy, do Macedonii 2 razy, towary przeznaczone na rynek bośniacki będą zaś obłożone 15% cłem zamiast zerowego jak do tej pory. Dla Serbii i innych członków porozumienia CEFTA stwarza to szansę poprawienia swojej pozycji w regionie, gdyż handel produktami rolno-spożywczymi między tymi krajami jest wolny od cła. Nie zmieni się natomiast sytuacja w handlu produktami przemysłowymi.
Europejskie przepisy sanitarne i fitosanitarne, które będą obowiązywać w Chorwacji, powinny zmusić serbskich producentów żywności do podwyższenia standardów, tak by nie zamknięto dla nich rynku chorwackiego, zauważa Todorović. Ta sytuacja może przyspieszyć proces zdobywania certyfikatów jakości.
Szansą dla Serbii jest więc przede wszystkim poprawienie swej pozycji w CEFTA na rynku rolno-spożywczym, gdyż towary z Chorwacji z powodu cła będą teraz droższe. Szczególnie duże zmiany mogą objąć eksport produktów mięsnych, mlecznych, cukierniczych oraz wyrobów tytoniowych z Chorwacji do Bośni. Cła zwiększą ich cenę, a tym samym produkty z Serbii staną się bardziej konkurencyjne. Także w Serbii wspomniane produkty Chorwackie będą droższe, gdyż cło wzrośnie z ok. 4,5% do 13,2%.

Źródła: seebiz.eu, b92.net

About Justyna Romanowska

KOMENTARZE