Home / Bałkany / Grecja / Wenizelos: Niemcy zarobiły na greckim kryzysie 400 mln euro

Wenizelos: Niemcy zarobiły na greckim kryzysie 400 mln euro

Były Minister Finansów Grecji, Ewangelos Wenizelos, powiedział w miniony piątek, że Niemcy zarobiły na greckim kryzysie 400 mln euro. Informację tę podał udzielając wywiadu tygodnikowi Der Spiegel. Przewodniczący PASOKu twierdzi, że niemiecki Minister Finansów pozyskuje pieniądze z różnych instytucji korzystając z faktu, że niemieckie państwo otrzymuje kredyty i pożyczki na preferencyjnych warunkach, a następnie udziela pożyczki Grecji – na o wiele wyższy procent.

Wenizelos utrzymuje, że po wielu miesiącach wspólnej pracy zaprzyjaźnił się z niemieckim Ministrem Finansów, Schaeublem, choć obydwaj panowie mają odmienny punkt widzenia na wiele spraw, i chcą przede wszystkim chronić interesy własnych krajów.

Zauważył również, że nie jest wykluczone, że Grecja będzie potrzebowała trzeciego pakietu ratunkowego, by uratować sięprzed kryzysem. Gdy dziennikarz Spiegla pytał Wenizelosa o planowane reformy i podkreślił, że dokonywane są one w powolnym tempie – w ubiegłym roku bowiem państwo powinno było zwolnić 30 tysięcy pracowników, a de facto pracować przestało 7 tysięcy, z czego większość przeszła „w stan spoczynku zawodowego” lub na emeryturę, Wenizelos w odpowiedzi podkreślił, że główne decyzje będą podejmowane w tej sprawie w czerwcu. Stwierdził ponadto, że w obecnym momencie Grecy znajdują się się na najbardziej krytycznym etapie zdrowienia kraju. Jeżeli go przejdą, to wkrótce nikt nie będzie zadawał pytania, czy Grecja opuści strefę euro.

Jako przewodniczący PASOK-u w przededniu wyborów podkreślił, że chce uczynić Grecję symbolem nadziei, wiarygodności i profesjonalizmu.

Zapytany przez dziennikarza o twardą politykę Niemiec wobec Grecji, dyplomatycznie odparł, że każda ze stron zainteresowanych powinna zdawać sobie sprawę, że – choć w rozmowach podaje się cyfry, dane i wymienia się reformy – to za nimi stoją prawdziwi ludzie i ich życie.

 

Tekst: tvxs.gr, spiegel.de

About Olimpia Dragouni

Redaktor naczelna portalu Bałkanistyka.org. Autorka doktoratu o Macedonii (UW), badaczka islamu na Bałkanach. Prywatnie pół-Greczynka. We are the Borg. Resistance is futile.
KOMENTARZE