Home / Baklava / Wesoły Grudzień – Jarmarki Bożonarodzeniowe na Bałkanach
tromostovje bozic

Wesoły Grudzień – Jarmarki Bożonarodzeniowe na Bałkanach

Słowenia

Każdego roku w Lublanie ma miejsce Veseli December, czyli wesoły grudzień. Jest to okres celebracji świątecznej atmosfery. Trzeciego grudnia o godzinie 17 na Prešernovem trgu – głównym targu stolicy zbierają się mieszkańcy wraz z burmistrzem. Każdy przynosi ze sobą świecę, którą odpala podczas wspólnego śpiewania pieśni świątecznych i kolęd. Stało się to już tradycją i uznawane jest za uroczystą inaugurację tego radosnego okresu.

Lublana w tym czasie wygląda bajecznie. Oświetlają ją liczne iluminacje. Te znajdujące się na Placu Prešerena dodatkowo eksponują niezauważane na co dzień, ale piękne i godne uwagi detale architektury na starówce. Podczas Wesołego Grudnia organizowane są liczne koncerty, wystawy, zabawy dla dzieci i jarmark świąteczny. Kramy otwierane są codziennie o 10 rano, a zamykane o 22. Możemy tam kupić przeróżne upominki świąteczne. Od wyrobów tradycyjnego rzemiosła, po nepalskie, wełniane płaszcze i kapelusze. Koniecznie należy spróbować również specjałów tamtejszej kuchni, którym ciężko się oprzeć. Powietrze wypełnia zapach pieczonych kasztanów, smażonych kiełbasek i korzennych ciast. Pełnoletni mogą skusić się na degustację alkoholi: grzanego wina z przyprawami i miodowego likieru. Jeżeli po spożyciu trunków zobaczymy świętego Mikołaja, albo anioła nie należy wpadać w panikę. Wszystko jest z nami w porządku. Przebrani aktorzy krążą po ulicach, ku uciesze dzieci, swoją obecnością dopełniając niepowtarzalny klimat. Przed ratuszem spotkamy Dobrą Wróżkę spełniającą życzenia, których w okresie świątecznym jest przecież bardzo dużo. Tutaj odbywają się również koncerty chórów dziecięcych z okolicznych szkół. Zmęczeni zakupami, możemy odpocząć w jednej z licznych kawiarni na starówce, w których również można poczuć świąteczną atmosferę. Wiele z nich serwuje specjalne sezonowe wersje kaw i deserów. Najmłodsi ucieszą się z możliwości spędzenia czasu na lodowisku, które powstaje tu co roku, z okazji Wesołego Grudnia. Tą niepowtarzalną bożonarodzeniową aurą możemy cieszyć się aż do 2 stycznia. Mamy więc jeszcze trochę czasu by odwiedzić Słowenię.

Chorwacja

W Chorwacji najpopularniejszy jarmark świąteczny odbywa się w Zagrzebiu, w okresie adwentowym na Placu Jelačicia. Na tę okazję w centrum placu ustawiana jest wielka scena, na której odbywają się koncerty, pokazy tańca i iluzji, liczne konkursy dla dzieci pod przewodnictwem Świętego Mikołaja. Wzdłuż ulicy porozstawiane są stragany, na których możemy kupić lokalne rękodzieło- szczególnym powodzeniem cieszą się bombki choinkowe. Jarmark słynie z tego, że ma na celu propagowanie lokalnych produktów i ich producentów, dlatego skosztować tu możemy najlepszych, rodzimych specjałów. Warto spróbować wędlin i kiełbas, a także domowej rakiji i miodu. Szczególnie warto sięgnąć po miód lawendowy. Jeżeli dysponujemy większą ilością gotówki i zależy nam na niepowtarzalnej i mało praktycznej pamiątce możemy pokusić się o kupno tradycyjnego stroju ludowego. Przechadzając się pomiędzy stoiskami warto zwrócić uwagę na to, jak pięknie przystrojona miasto. Wiszące nad ulicami światełka ułożeniem i kolorami przypominają chorwacką flagę. Zagrzeb nie bez powodu cieszy się opinią najlepiej udekorowanego miasta w całej Chorwacji.

Rumunia

Świąteczna gorączka dopada każdego, nawet hrabia Dracula zaszywa się w zamku i ustępuje miejsca Świętemu Mikołajowi. Ci, którzy odwiedzają zimową Rumunię w poszukiwaniu grozy i posępnego klimatu srogo się rozczarują. W samym centrum Bukaresztu, na Placu Uniwersyteckim od 6 grudnia do 5 stycznia oślepi ich blask kolorowych iluminacji. W tym czasie odbywa się tutaj jarmark świąteczny. W samym centrum placu stoi 15 metrowa choinka, wokół której stoi aż 65 straganów. Kramarze oferują wyroby, z których słynie Rumunia. Ceramikę, wyroby skórzane, instrumenty muzyczne, ikony i stroje ludowe. Wszystko to, niestety bardzo kosztowne, ale starannie wykonane. Jak zwykle w okresie świątecznym i tutaj nie uciekniemy od pysznego jedzenia. Wielkim błędem byłoby przejść obojętnie obok pstrąga wędzonego w dymie z konarów drzew owocowych, boczku, tradycyjnego pieczywa i ciast. Z napitków zdecydowanie warto spróbować soku jabłkowo-imbirowego, grzańca i śliwowicy. Najmłodsi na pewno będą w siódmym niebie, gdy dowiedzą się, że w Bukareszcie wizytuje Mikołaj wraz ze swoją świtą. Elfy i wróżki pomagają Świętemu rozdawać słodycze. Dzieci mogą wrzucać do specjalnej skrzynki napisane przez siebie listy do Mikołaja, w których zwierzają mu się ze swoich największych pragnień. W domku przygotowanym dla Świętego mogą również zostawić zabawki i książki, z których już nie korzystają. Dzięki temu mają swój udział w jego wielkiej akcji wywoływania uśmiechów na buziach najmłodszych. Wszystkie zebrane rzeczy trafiają do najuboższych dzieci, jako upominki bożonarodzeniowe. 

Przez cały czas trwania jarmarku odbywają się tu również liczne przedstawienia, koncerty tradycyjnej muzyki i wspólne kolędowania. Ze spędzonego tutaj czasu będą zadowoleni zarówno dorośli, jak i najmłodsi. Atmosfera świąt ma przecież na celu łączyć ludzi, we wspólnym przeżywaniu radości.

About Alicja Kossek

Studentka Studiów Wschodnich na Uniwersytecie Warszawskim. Oczarowana Bałkanami, ale szczególnie bliska jest jej kultura i tradycje i Serbów. Uwielbia podróże, dobre kino, powieści kryminalne. Marzy o domku w Chorwacji, z którego będzie rozciągał się piękny widok na Adriatyk.
KOMENTARZE