Home / Gospodarka / Polityka gospodarcza / Wicekanclerz Niemiec z wizytą w Belgradzie
sigmar

Wicekanclerz Niemiec z wizytą w Belgradzie

16 listopada z wizytą dyplomatyczną do Belgradu przybył wicekanclerz Niemiec i minister gospodarki w jednym, Sigmar Gabriel. Celem dwudniowej wizyty było wsparcie Serbii na jej drodze do Unii Europejskiej oraz udoskonalenie obustronnej współpracy ekonomicznej.

W czasie wizyty doszło między innymi do spotkania Sigmara Gabriela z premierem Aleksandrem Vučiciem, oraz spotkania delegacji obu państw. Wicekanclerz Niemiec postanowił też osobiście porozmawiać z Ružicą Đinđić, wdową po zamordowanym w 2003 roku premierze Zoranie Đinđiciu.

Na wspólnej konferencji prasowej Aleksandra Vučicia i Sigmara Gabriela premier Serbii mówił, że ciężka praca i szacunek do prawa są kluczem do sukcesu Serbii, co jest jego osobistym celem. Politycy rozmawiali o gospodarczych stosunkach obu państw, a Gabriel ocenił Serbię jako ważnego ekonomicznego partnera Niemiec. Przyznał, że współpraca w tej dziedzinie rozwija się bardzo dobrze, a jego celem jest jeszcze lepsze wykorzystanie jej potencjału.  Zadeklarował też, że Niemcy będą wspierały Serbię w drodze do UE oraz w reformach, które będzie musiała przeprowadzić. Sigmar Gabriel przyznał, że istnieje duże zainteresowanie niemieckich firm inwestowaniem w Serbii. – Naszym zadaniem jest poprawa warunków dla tych inwestycji – powiedział Vučić. – Wymiana gospodarcza Niemiec i Serbii wynosi 3 miliardy euro rocznie i ciągle rośnie. Wicekanclerz Niemiec zadeklarował, że jego kraj nie chce być dla Bałkanów nauczycielem, ale partnerem. Skutkiem rozmów ma być wejście wielu niemieckich firm na serbski rynek.

Politycy poruszyli także temat stosunków z Rosją. Według Gabriela wejście do UE nie powinno być dla Serbii alternatywą dla współpracy z Federacją Rosyjską, lecz wszyscy powinni „wzmacniać Europę” wspólnie z nią, co może, jak sam przyznał, brzmieć utopijnie. Aleksandar Vučić przyznał, że wejście do Unii jest dla niego priorytetem, ale też nie zamierza się wstydzić dobrych relacji z Rosją. – Polsce UE rekompensuje straty spowodowane sankcjami wobec Rosji – nam nie miałby kto ich zrekompensować. Musimy dbać o swój interes – przyznał.

 Źródła: b92.net, rts.rs

About Kamila Sadowska-Lasyk

Absolwentka filologii serbskiej na Uniwersytecie Śląskim, stypendystka programu wymiany studenckiej w Nowym Sadzie, od 2013 roku redaktorka portalu balkanistyka.org. Zainteresowanie Bałkanami skłoniło ją do podjęcia studiów slawistycznych a następnie przerodziło się w miłość do tego regionu. Poza Bałkanami interesuje ją przekład literacki, lubi też bieganie i fitness oraz dobrą literaturę. Aktualnie mieszka w Czarnogórze.
KOMENTARZE