Home / Bałkany / Czarnogóra / Wicepremier Czarnogóry: Bliższe związki krajów regionu kluczem do wzrostu gospodarczego
współpraca-belgradepartments.org

Wicepremier Czarnogóry: Bliższe związki krajów regionu kluczem do wzrostu gospodarczego

Kraje Bałkanów Zachodnich w celu przyciągnięcia zagranicznych inwestorów powinny znosić bariery biznesowe, anulować zbędne przepisy oraz zadbać o to, aby obowiązujące regulacje prawne były jasne i możliwe do zastosowania – powiedział w Brukseli wicepremier Igor Lukšić.

Igor Lukšić uczestniczył w Brukseli w konferencji na temat rozszerzenia UE, która była częścią dni współpracy regionalnej. W konferencji uczestniczyli przedstawiciele KE, posłowie Parlamentu Europejskiego, szefowie dyplomacji krajów Bałkanów Zachodnich oraz oficjalni przedstawiciele Niemiec i Austrii. Tematem dyskusji było rozszerzenie UE i współpraca regionalna jako motor wzrostu gospodarczego i wzmacniania infrastrukturalnych związków między krajami regionu.

Planowana sieć infrastrukturalna będzie łączyła stolice, centra ekonomiczne oraz główne porty regionu tym samym przybliżając region Unii Europejskiej. Lukšić wyraził także nadzieję, że konkretne projekty infrastrukturalne zostaną przedstawione na konferencji w Wiedniu, która odbędzie się w sierpniu br. Wicepremier Czarnogóry wspomniał także o bogatym dziedzictwie kulturowym Bałkanów Zachodnich, co jest znaczącym źródłem wzrostu ekonomicznego oraz stanowi afirmację wartości europejskich krajów regionu. Wyraził także wdzięczność za wsparcie dla czarnogórskiej inicjatywy „Kultura dla integracji i rozwoju”.

Komisarz Europejskiej Polityki Sąsiedztwa i negocjacji akcesyjnych Johannes Hahn wskazał na współpracę regionalną i rozwój infrastruktury jako na czynniki kluczowe dla dalszego wzrostu ekonomicznego i zbliżenia regionu do UE. Mówiąc o postępach poszczególnych krajów regionu potwierdził, że Czarnogóra przoduje w  procesie integracji europejskiej na Bałkanach Zachodnich i wyraził nadzieję, że odegra równie znacząca rolę we wspieraniu agendy współpracy regionalnej.

Minister Spraw Zagranicznych Albanii, Ditmir Bushati, którego kraj przewodniczy Procesowi Współpracy w rejonie Europy Południowo – Wschodniej wyraził nadzieję, iż Unia Europejska poświęci więcej uwagi rejonowi Bałkanów Zachodnich. Zaznaczył także, że perspektywa akcesji do UE jest głównym czynnikiem napędowym reform i współpracy w regionie. Dzień współpracy regionalnej został zorganizowany przez Radę ds. Współpracy Regionalnej, Europejski Fundusz na rzecz Bałkanów i przedstawicielstwo Badenii Wirtembergii przy UE.

Źródło: vijesti.me

About Monika Pawlak

Absolwentka slawistyki Uniwersytetu Łódzkiego, pasjonatka literatury serbskiej (szczególnie Milorada Pavicia, Danilo Kiša i Vladana Desnicy) oraz podróży po Bałkanach, zwłaszcza Czarnogórze. Zajmuje się tłumaczeniami, zgłębianiem kultury narodów bałkańskich, a także planowaniem kolejnych wypraw do ulubionej części Europy.
KOMENTARZE