Home / Kultura / Więcej środków na kulturę w Serbii w 2014 roku
dinari.pravda.rs

Więcej środków na kulturę w Serbii w 2014 roku

W rozpoczętym właśnie roku zwiększony zostanie nakład finansowy na serbską kulturę. W tegorocznym budżecie, w stosunku do minionego roku, przyznano kulturze dwukrotnie większe środki finansowe. Instytucje kulturalne otrzymają zatem około 150 milionów euro. Serbskie Ministerstwo kultury podkreśla, że dążyć będzie do dalszego zwiększania nakładu państwa na tę dziedzinę, by w końcu osiągnąć ogólnoeuropejski poziom, który wynosi około 3,5 proc. krajowego budżetu.

Prawie 5,5 miliona euro przeznaczone zostanie na ochronę pamiątek związanych z I wojną światową oraz na odnowienie Pomnika Nieznanego Żołnierza w Avali. Sekretarz Ministerstwa Kultury Dejan Ristić podkreślił, że w latach 2014 – 2016 ponad dwadzieścia instytucji zostanie objętych znacznymi inwestycjami. Jedną z nich jest oczekujące na remont Muzeum Narodowe, wobec którego rozpocząć ma się proces rewitalizacji i adaptacji. Kontynuowana ma być także rekonstrukcja Muzeum Sztuki Współczesnej oraz obiekty znajdujące się poza stolicą kraju.

Pomimo tej optymistycznej wiadomości, ludzie związani z życiem kulturalnym nie oczekują znaczących zmian. Ana Jovanović – inicjatorka serbskich edycji Nocy Muzeów i Festiwalu Nauki stwierdza, że chociaż budżet został zwiększony to zmianie nie uległy procedury utrudniające twórcom aktywny udział w życiu kulturalnym. Podsumowując miniony rok, reżyser Srđan Golubović stwierdził, że był on pełen chaosu i skandali, a aby ich uniknąć należy nałożyć większy nacisk na promocję kultury. Według reżysera najważniejsza jest edukacja i przybliżanie kultury ludziom, by nie wydawała się ona rozrywką wyłącznie dla elit, ale była rozumiana szerzej jako cały system obowiązujących zachowań i zwyczajów. Golubović podkreślił, że zwracanie uwagi na to, jak istotna jest sztuka jest głównym zadaniem tych, którzy ją tworzą.

źródła: rts.rs, b92.net

About Pamela Rogala

Absolwentka filologii serbskiej na Uniwersytecie A. Mickiewicza w Poznaniu. Fascynują ją procesy społeczne, podróże oraz poznawanie obcych kultur. Szczerze i bezgranicznie zakochana w Serbii.
KOMENTARZE