Home / Bałkany / Serbia / Wiedeń sprzyja Serbom – sytuacja serbskiej mniejszości w Austrii
Dorożka w Wiedniu
Źródło: pixabay.com
Dorożka w Wiedniu Źródło: pixabay.com

Wiedeń sprzyja Serbom – sytuacja serbskiej mniejszości w Austrii

Szacuje się, że w Austrii żyje około 300 tys. osób serbskiego pochodzenia. To druga pod względem liczebności grupa, choć jest zdecydowanie mniej widoczna niż niewiele większa populacja Turków. Fala emigracyjna decydująca o dzisiejszej pozycji serbskiej mniejszości rozpoczęła się w latach 60. i 70. ubiegłego wieku – wówczas wielu Serbów rozpoczęło pracę tymczasową w Austrii. Dziś określa się że ponad 130 tys. mieszkańców serbskiego pochodzenia ma austriacki paszport.

„Czujemy się tu jak w domu”

Obecnie Wiedeń jest największym serbskim miastem na świecie – około 80 tys. Serbów żyje właśnie w stolicy Austrii. – Wiedeń jest czysty i bezpieczny, a systemy ochrony zdrowia i infrastruktura są świetne. Ale moje serce zawsze będzie serbskie – mówi Dragan Živković, który wyjechał z Serbii wraz z żona, ponieważ nie mógł znaleźć pracy. Oboje planują wrócić do ojczyzny na emeryturze.

Serbowie w Austrii mogą oglądać swoją narodową telewizję, czytać gazety w rodzimym języku czy spotykać się w tradycyjnych kawiarniach – szczególnie w wiedeńskiej dzielnicy Ottakring. Mają także możliwość praktykowania prawosławnej religii. W całej Austrii znajduje się 16 serbskich cerkwi, w tym trzy w samej stolicy. We wszystkich kościołach odbywają się regularne msze, a prowadzone są przez 20 serbskich kapłanów.

– Czujemy się tu jak w domu – podkreśla Filip, syn Dragana Živkovicia.

Przykładem współpracy zbliżającej oba państwa jest projekt OEZA (Österreichi-schen Entwicklungszusammenarbeit) wspierany przez Fundację Zorana Đinđicia. Projekt promuje najlepszych studentów, którzy przyczyniają się do integracji europejskiej Serbii.

- Doświadcza Europa chce budować mosty i zjednoczyć nasze dwa kraje – podkreśla Ruzica Đinđić, prezes fundacji.

„Jak długo jeszcze?”

Austria – podobnie jak inne silne gospodarczo kraje, boryka się z multikulturalizmem, który ma także woje negatywne strony. Austria, w porównaniu do Niemiec czy Wielkiej Brytanii, jest krajem zdecydowanie mniejszym terytorialnie. Łączna liczba ludności to około 8 milionów. Na tym tle każda większa mniejszość narodowa jest bardziej widoczna. Serbowie są grupą nie borykającą się ze znaczącymi kłopotami ze względu na brak diametralnych różnic kulturowych. W gorszym położeniu są Turcy, którzy odznaczają się także na tle religijnym.

- W Wiedniu żyje wiele różnych nacji oraz wyznawców różnych religii. Wiedeńczycy są cierpliwi i przyjaźni. Pytanie tylko, jak długo jeszcze? – zastanawia się Sunčica Živković.

Autorka: Magdalena Gajek

Na podstawie: statistik.atorthodoxe-kirche.atkurier.atentwicklung.at

KOMENTARZE