Home / Bałkany / Czarnogóra / Wielka Brytania potwierdza poparcie dla Czarnogóry

Wielka Brytania potwierdza poparcie dla Czarnogóry

Goszczący w Londynie z okazji Igrzysk Olimpijskich premier Czarnogóry Igor Lukšić odbył nieformalne spotkanie z brytyjskim ministrem do spraw europejskich Davidem Lidingtonem. Lidington pogratulował szefowi czarnogórskiego rządu rozpoczęcia negocjacji akcesyjnych z UE, podkreślając, że Wielka Brytania udzieliła silnego poparcia dla tej decyzji.
– Jest to wielkie uznanie dla waszego zaangażowania na rzecz reform i postęp w spełnianiu kryteriów Unii Europejskiej. Mimo że czeka was wymagający okres, poświęcenie we wdrażaniu reform jest gwarancją powodzenia – oznajmił Lidington.
Brytyjski minister poinformował również, że jego rząd gotów jest dzielić się z Czarnogórą swoim doświadczeniem i wsparciem. Wielka Brytania zaoferowała również współpracę bliźniaczą, czyli realizację tzw. twinning programme, służącemu implementacji prawa UE.
Lukšić podziękował swojemu rozmówcy za zaproponowane wsparcie. Podkreślając poświęcenie wypełnianiu obowiązków i warunków unijnych, zwrócił uwagę na potrzebę wykorzystania doświadczeń innych krajów.
– Jesteśmy otwarci na uczenie się od innych, ale również na dzielenie się własnym doświadczeniem, ponieważ wierzymy, że także Czarnogóra może być wzorem dla innych – podsumował Lukšić.

 

Źródło: vijesti.me, portalanalitika.me

 

About Katarzyna Ingram

KOMENTARZE