Home / Społeczeństwo / Wigilia w Bułgarii

Wigilia w Bułgarii

24 grudnia prawosławni chrześcijanie świętują jeden z najbardziej rodzinnych i religijnych świąt – Wigilię (Bydni weczer).  Święto jest poświęcone domowi, rodzinie i zmarłym. Według tradycji, bliscy zbierają się i zasiadają przy wigilijnym stole, ustawionym wokół ogniska, czekając na narodziny Jezusa Chrystusa.

Przed uroczystą kolacją następuje okadzenie stołu wigilijnego, pokoi, obór i ogrodów, aby przegonić złe duchy. Gospodarz czyta modlitwę a następnie łamie pitę, w której znajduje się moneta. Pierwszy kawałek zostawia przed ikoną – dla Boga, zaś drugi – dla domu. Pozostałe kawałki są dzielone między członkami rodziny. Wierzy się, że ten, kto dostanie kawałek z monetą, będzie miał największe szczęście przez cały kolejny rok. Według obyczaju, po wieczerzy stołu wigilijnego nie można sprzątać, ponieważ wierzy się, że zmarli przychodzą na kolację i troszczą się w ten sposób o pomyślność dla żywych. Na stole wigilijnym nie może zabraknąć chleba obrzędowego, który w Bułgarii posiada wiele nazw: „Bogowica”, „Bogowa pita”, „Bożnicznik”, „weczernik”, „swetec” lub „charman”.  Jest on mieszany z „cichej wody” przez dziewczynę lub młodą mężatkę, a mąka jest przesiewana przez trzy sita. Z ciasta, na wierzchu chleba, formułuje się wizerunki pól i zwierząt domowych. Oprócz chleba, dziewczyna przynosi także „skręcony – wygięty korowaj” przeznaczony dla kolędników.

Na stole wigilijnym znajduje się nieparzysta liczba dań postnych – 7,9 lub 11. Wśród nich są faszerowane papryczki z ryżem, gołąbki, bób, soczewica, gotowana pszenica, banica z dynią, kompot z suszonych owoców. Według tradycji, im więcej dań, tym bogatszy rok.

Pod stołem gospodyni kładzie słomę, która leżała w żłóbku nowonarodzonego Jezusa. Nie jest ona później wyrzucana, a kładzie się ją w ogrodzie pod drzewkami płodnymi, aby obrodziły jeszcze bardziej. Gospodarze nie wyrzucają także popiołu z grubego pniaka płonącego przez cały wieczór wigilijny (tzw. bydnik), aby w ten sposób pomóc narodzeniu się nowego słońca, nowego Boga, aby mu dał energię i światło.

Współcześnie zamiast bydnika, w domostwach znajduje się drzewko wigilijne, przyozdobione w kolory czerwieni, złota i żółci – kolorów ognia i słońca.

Ten wieczór jest początkiem uroczystości, jakim jest Boże Narodzenie (Rożdestwo Christowo). Wigilia (Bydni weczer) jest również ostatnim dniem 40 – dniowych postów.

 

Źródło: dnevnik.bg, btvnews.bg

About Małgorzata Marczak

Pracuje jako asystent w Zakładzie Językoznawstwa Słowiańskiego IFS UMCS w Lublinie. Ukończyła Slawistykę (magister 2011) i Kulturoznawstwo (licencjat 2007) na UMCS. Zakochana w Bałkanach a przede wszystkim w Bułgarii, jej kulturze i folklorze. Zainteresowania naukowe: gramatyka i leksykologia współczesnego języka bułgarskiego oraz metodyka nauczania języka obcego.
KOMENTARZE