Home / Bałkany / BiH / WikiLeaks: BiH posiada oprogramowanie szpiegujące
wikileaks - abc.net.au

WikiLeaks: BiH posiada oprogramowanie szpiegujące

Oprogramowanie do szpiegowania może być wykorzystywane na terenie BiH przez dwa podmioty celem kontroli dziesięciu celów. Kto i kogo szpieguje w BiH oraz na jaką skalę?

Źródło informacji

WikiLeaks po raz czwarty opublikowało „Spy Files”, które pozwala na dostęp do dokumentów dotyczących kontrowersyjnego oprogramowania do szpiegowania, ale też ściągnięcie jego kopii i kontrolę tych, którzy je wykorzystują, czyli według źródeł WikiLeaks – policji i służb bezpieczeństwa w 17 państwach.

Informacje na ten temat ujawnił jeden z hakerów, włamując się do bazy FinFisher, firmy zajmującej się tworzeniem narzedzi służących do inwigilacji. WikiLeaks twierdzi, że wśród klientów tej firmy są służby z Australii, Bahrajnu, Bangladeszu, Belgii, Estonii, Węgier, Włoch, Mongolii, Nigerii, Holandii, Pakistanu, Singapuru, Słowacji, Kataru, Afryki Południowej, Wietnamu oraz Bośni i Hercegowiny.

Twórca WikiLeaks Julian Assange ostrzega, że taki proces zagraża bezpieczeństwu wielu ludzi. FinFisher swój produkt sprzedaje do państw, które mogą to bezwzględnie wykorzystać. WikiLaks ocenia dochody FinFisher ze sprzedaży oprogramowania na ponad 50 mln EUR.

Szpiegowanie w BiH

Służby z BiH podpisały w 2013 r. umowy dotyczące kupna oprogramowania „FinFly USB” i „FinSpy” o wartości około 206 000 EUR. Służy ono do skanowania i przechwytywania połączeń oraz transweru danych z komputera lub telefonu, w tym zwykłych połączeń, rozmów przez Skype’a, smsów, e-maili czy rozmów prowadzonych na czatach. Jedyna informacja dotycząca powodu takiego zakupu to fakt, iż śledzonych jest dziesięć celów.

Pierwszy raz informacja o tym oprogramowaniu obiegła świat w 2011 r., kiedy demonstranci w Egipcie odkryli, że wykorzystywał je ówczesny prezydent Hosni Mubarak. FinFisher podkreśla, że ich produkty są innowacyjnymi narzędziami pozyskiwania informacji, które sprzedawane są wyłącznie agencjom rządowym.

Źródło: oslobodjenje.ba, bljesak.info, klix.ba

About Angelika Zanki

Absolwentka Europeistyki i Slawistyki Zachodniej i Południowej (kroatystyka) na Uniwersytecie Warszawskim, studiowała również na Wydziale Filozoficznym w Zagrzebiu, doktorantka UW. Jej korzenie wywodzą się z Dalmacji, stąd miłość do Chorwacji i zainteresowanie całym regionem. Lubi zajmować się tłumaczeniami i uczeniem chorwackiego. Zainteresowana sytuacją polityczną i gospodarczą Chorwacji oraz Bośni i Hercegowiny, jak i kulturą obu krajów.
KOMENTARZE