Home / Bałkany / Czarnogóra / Wino najlepszym produktem eksportowym Czarnogóry

Wino najlepszym produktem eksportowym Czarnogóry

W zeszłym roku wartość eksportowanej przez Czarnogórę żywności wyniosła ok. 52 mln EUR, z czego prawie 1/3 stanowiło wino.

Według danych Czarnogórskiego Urzędu Statystycznego (MONSTAT) eksport wina w Czarnogórze osiągnął w zeszłym roku wartość ok. 18 mln EUR, czyli o 10% więcej niż w 2010 r. Popularność trunku na świecie sprawiła, że bilans handlowy dla tego produktu wypadł pozytywnie i wyniósł ok. 14 mln EUR.

W ciągu ostatnich pięciu lat Czarnogóra inwestowała w rozwój winiarstwa na swoim terytorium, a teraz zbiera tego żniwa. Rocznie produkuje się tam ok. 15 mln litrów wina, z czego 1,2 mln w małych zakładach, a resztę w największej i najbardziej cenionej czarnogórskiej wytwórni – „Plantaže 13. jul” – poinformowała Izba Gospodarcza.

Z roku na rok rośnie także powierzchnia terenów pod uprawę winogron. Obecnie szacuje się ją na ok. 4,4 tys. ha, z czego połowa przypada właśnie „Plantaže 13. jul”. Oprócz najbardziej znanego producenta zarejestrowanych jest jeszcze 122 plantatorów, ale faktyczna ich liczba jest zapewne dużo większa. Biorąc pod uwagę ciągły rozwój tego sektora gospodarki Czarnogóra ma szansę uczynić z wina swój sztandarowy produkt, którym może podbić rynki zbytu na całym świecie.

 

Źródło: portalanalitika.me, rtcg.me

About Ida Szmacinska

KOMENTARZE