Home / Kultura / Wiolonczelista, Yo-Yo ma, zdobywca 17. Nagrody Grammy przybywa do Stambułu
silkroad - zorlucenter.psm

Wiolonczelista, Yo-Yo ma, zdobywca 17. Nagrody Grammy przybywa do Stambułu

Sławny wiolonczelista, Yo-Yo Ma, który zdobył nagrodę Najwyższego Honoru Ameryki z rąk samego Baracka Obamy, zagra 4 września o 21.00 w stambulskim Zorlu Center.

Urodzony we Francji, a wychowany w Ameryce wiolonczelista chińskiego pochodzenia da koncert w tym miesiącu na scenie Zorlu Center PSM. Historia jego imienia wywodzi się jeszcze z okresu Jedwabnego Szlaku, a on sam przenosi etniczną kulturę Azji i Europy na muzykę orkiestry Silk Road Ensemble. 4 września będzie mieć miejsce światowa premiera nowej kompozycji „Layers of Loneliness” wirtuoza kemençe Kayhana Kalhoru przy akompaniamencie orkiestry Silk Road Ensemble oraz z komentarzem mistrzyni kurdyjskiej muzyki, Aynur.

Muzyczna kariera artysty Yo-Yo Ma rozpoczęła się bardzo wcześnie. W wieku 5 lat zaczął grać na wiolonczeli, a już dwa lata później dał pierwszy koncert dla Dwight D. Eisenhowera i Johna F. Kennedyego. Mając 8 lat stał się sławny dzięki akompaniamentowi w trakcie koncertu dla amerykańskiej telewizji, a w wieku 15 lat ukończył szkołę i zdobył posadę solisty w Harvard Radcliffe Orchestra. W 1998 roku zagrał po raz pierwszy w Zorlu Center PSM ze swoim zespołem Silk Road Ensemble.

Poza otrzymaniem 17. Nagrody Grammy za dorobek 75 albumów, Yo-Yo Ma wygrał w 1978 roku Avery Fisher Prize, w 1999 r. Glenn Gould Prize, a w 2006 r. wraz z Silk Road Ensemble zdobył Dan David Prize i Sonning Prize, podobnie jak i wiele innych nagród.

W 2006 r. Yo-Yo Ma został mianowany „Ambasadorem Pokoju” przez sekretarza generalnego Organizacji Narodów Zjednoczonych, a cztery lata później wraz z zespołem otrzymał prestiżowe wyróżnienie ze strony Baracka Obamy, „Presidential Medal of Freedom” za prezentowanie publiczności muzycznej tradycji i kulturowej różnorodności. Tak, aby cały świat mógł zrozumieć historię, kulturę i tradycję Jedwabnego Szlaku, Silk Road Ensemble poprzez tradycyjną folkową muzykę przenosi na scenę żywą religię, kulturę i bogactwo historii ludów Azji i Europy.

Silk Road Ensemble wraz z wirtuozem kemençe i mistrzem muzyki tureckiej, kurdyjskiej i perskiej, Kayhanem Kalhoru zaprezentuje jego nowy utwór „Layers of Loneliness”, a komentarz wybitnej kurdyjskiej artystki, Aynur, nada spotkaniu kolorytu.

Źródła: sabah.com.tr  zorlucenterpsm.com

About Magdalena Malec

Studentka (już prawie absolwentka!) Studiów Filologiczno-Kulturoznawczych na Uniwersytecie Warszawskim, gdzie zgłębia tajemnice trzech języków obcych, co wiąże się z częstym płaczem i zgrzytaniem zębów. Jej miłością są j. obce, choć to trudny i burzliwy związek (patrz wyżej). Jej największą pasją jest język i kultura turecka, podróże, rzewna muzyka orientalna, poetyckie tureckie kino i taniec wschodni. Zafascynowana różnicami kulturowymi między krajami arabskimi, Iranem oraz Turcją, wzdycha po nocach o podbojach lingwistycznych na Bliskim Wschodzie.
KOMENTARZE