Home / Bałkany / BiH / Wizyta chorwackiego premiera w Bośni i Hercegowinie
Zoran Milanović

Wizyta chorwackiego premiera w Bośni i Hercegowinie

Zoran Milanović podczas oficjalnej dwudniowej wizyty w BiH odwiedził siedem miejscowości, gdzie Chorwaci stanowią znaczącą liczbę mieszkańców. Tym samym są to miejsca, gdzie realizowane były z budżetu Republiki Chorwacji projekty kulturalne, edukacyjne oraz te związane z ochroną zdrowia.

Szef rządu chorwackiego obiecał kontynuowanie wspierania Chorwatów w BiH. Otworzył między innymi akademik „Dr Dragutin Dujmušić” w Sarajewie. Miejsce, gdzie zamieszka 300 studentów współfinansowane jest dzięki budżetowi chorwackiemu, a do dnia dzisiejszego na jego wykończenie wydano łącznie około 4,5 mln EUR, w realizacji jest jeszcze jeden program wartości 100 000 EUR. Premier podkreślił, że ma nadzieję, że obiekt ten będzie wykorzystywany przez przedstawicieli wszystkich narodowości na równych prawach.

Kolejne miejsce, które odwiedził Milanović to szpital w miejscowości Nova Bila, w budowę i wyposażenie którego Chorwacja zainwestowała 13 mln EUR.
Dalsza pomoc i wsparcie różnorakich projektów będzie przyznawane według konkretnych kryteriów z uwzględnieniem tych miejsc, gdzie jest to niezbędne, m. in. w Mostarze, gdzie w 2015 r. rząd chorwacki rozpocznie regularne finansowanie instytucji uczelnianych.

Przy okazji tej wizyty analitycy zaznaczali, że bardzo ważne jest wsparcie, jakie Chorwacja daje BiH w staraniach o członkostwo w Unii Europejskiej. Z drugiej strony podkreślają konflikty czy niedomówienia w kwestii granic na Moście w Pelješcu, przejścia granicznego w Neum, porcie Ploče czy sytuację z importem produktów chorwackich po wejściu tego kraju do UE.

Źródło: vecernji.ba, balkans.aljazeera.net, klix.ba, slobodnaevropa.org 1, 2 i 3, index.hr, vijesti.hrt.hr

About Angelika Zanki

Absolwentka Europeistyki i Slawistyki Zachodniej i Południowej (kroatystyka) na Uniwersytecie Warszawskim, studiowała również na Wydziale Filozoficznym w Zagrzebiu, doktorantka UW. Jej korzenie wywodzą się z Dalmacji, stąd miłość do Chorwacji i zainteresowanie całym regionem. Lubi zajmować się tłumaczeniami i uczeniem chorwackiego. Zainteresowana sytuacją polityczną i gospodarczą Chorwacji oraz Bośni i Hercegowiny, jak i kulturą obu krajów.
KOMENTARZE