Home / Bałkany / Kosowo / Wizyta delegacji EBOiR w Kosowie

Wizyta delegacji EBOiR w Kosowie

źródło - bqk-kos.org

Delegacja EBOiR (Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju), której przewodniczył wiceprezes na Europę Środkową i Wschodnią, Jean-Marc Peterschmitt, przybyła we wtorek do Kosowa, gdzie spotkała się z gubernatorem Centralnego Banku Kosowa (Banka Qendrore e Kosovës, BQK), Ganim Gërgurim, ministrem rozwoju gospodarczego, Besimem Beqajem oraz premierem, Hashimem Thaçim.

Na spotkaniu z gubernatorem BQK, Peterschmitt poinformował o czynnościach związanych z tworzeniem trzyletniej strategii EBOiR dla Kosowa oraz inicjatywach, które bank chce zrealizować w Kosowie. Do najważniejszych obszarów, w które EBOiR chce się zaangażować należą: sektor finansowy, energetyka oraz infrastruktura.

O priorytetach rządu, przybyłych gości poinformował minister rozwoju gospodarczego, Besim Beqaj, podkreślając, że jeśli chodzi o projekty energetyczne, skupią się one głównie na wzroście efektywności oraz wykorzystania odnawialnych źródeł energii. Poinformował również, że najważniejszym projektem w tym sektorze pozostaje budowa elektrowni cieplnej Nowe Kosowo.

Delegacja spotkała się również z premierem,  Hashimem Thaçim, który podziękował za dotychczasowe poświęcenie i wkład w rozwój sektora prywatnego. Poinformował także o strategicznych priorytetach rządu, do których należą energetyka oraz infrastruktura drogowa. Thaçi wyraził gotowość w imieniu rządu do współpracy w celu rozpoczęcia projektów, które ma zamiar zrealizować EBOiR.

Tymczasem przedstawiciele Banku, informując premiera o swoich planach, wyrazili zainteresowanie wsparciem procesu prywatyzacji Poczty i Telekomunikacji Kosowa (PTK), budowy elektrowni Nowe Kosowo, nowych projektów dotyczących infrastruktury drogowej oraz energetyki, a także technicznym wsparciem sektora prywatnego.

 

Źródła: koha.net 1, 2, bqk-kos.org

About Maria Reptowska

KOMENTARZE