Home / Bałkany / Czarnogóra / Wizyta ekspertów UE w Czarnogórze
Czarnogóra w UE - kip.ba

Wizyta ekspertów UE w Czarnogórze

Misja UE z udziałem ekspertów z Włoch, Wielkiej Brytanii, Danii, Austrii, Finlandii i Belgii rozpoczęła się w poniedziałek w Podgoricy i potrwa do piątku. Zgodnie z planem, w tym czasie odbędzie się 97 spotkań unijnych ekspertów z przedstawicielami 23 instytucji w Czarnogórze. Głównym tematem rozmównegocjacje akcesyjne dotyczące 23. i 24. rozdziału.

Celem misji jest dokonanie weryfikacji postępów Czarnogóry w dziedzinie sądownictwa, sprawiedliwości, wolności i bezpieczeństwa – oświadczył sekretarz stanu ds. integracji europejskiej i główny negocjator Czarnogóry z UE Aleksandar Andrija Pejović i dodał, że sprawozdania z misji będą istotne przy przygotowaniu raportu o reformach w państwie.

Eksperci odwiedzą sądy, prokuratury, regionalne jednostki policji, przejścia graniczne i pozostałe instytucje odpowiedzialne za egzekwowanie prawa w tych dziedzinach.

Tego typu misje będą się teraz odbywać regularnie. Jest to część nowego podejścia do negocjacji z UE, ponieważ misje stanowią doskonałą okazję, aby obejrzeć postępy we wprowadzaniu zmian prawnych i wdrażaniu reform na miejscu, w Czarnogórze. Jestem pewna, że spotkania podczas tego tygodnia umożliwią nam bezpośrednią wymianę informacji z czarnogórskimi specjalistami i pod koniec tygodnia podamy władzom ostateczną informację o wynikach naszych obserwacji – oznajmiła Sabina Cvanpol, przedstawicielka Dyrekcji Generalnej ds. rozszerzenia, odpowiedzialna za negocjacje rozdziałów 23. i 24.

Aleksandar Andrija Pejović zaznaczył, że od poprzedniej wizyty ekspertów, która odbyła się w lutym i marcu zeszłego roku, odnotowano znaczący postęp w dostosowaniu przepisów prawa oraz konsekwentne ich egzekwowanie zgodnie ze standardami europejskimi, co przypisuje wysiłkom administracji oraz instytucji społecznych w Czarnogórze.Jego zdaniem najważniejszym politycznym i społecznym priorytetem Czarnogóry jest utworzenie dobrej podstawy prawnej, która umożliwi zbudowanie państwa prawa, walkę z korupcją oraz przestępczością zorganizowaną.

 Źródło: pobjeda.me, portalanalitika.me

 

About Marta Buraczyńska

KOMENTARZE