Home / Polityka / Polityka zagraniczna / Wizyta premiera Turcji w Słowenii

Wizyta premiera Turcji w Słowenii

Głównymi tematami rozmów premierów Słowenii i Turcji – Janeza Janšy i Recepa Tayyipa Erdoğana podczas spotkania 7 maja w Lublanie były kwestie polityczne i gospodarcze w regionie oraz na świecie. Obaj politycy podkreślili, że ich kraje niezmiennie łączą wspólne wizje i stanowiska.
Spotkanie w stolicy Słowenii było pierwszym po podpisaniu w 2011 r. w Ankarze porozumienia o partnerstwie strategicznym obu krajów. Dla tureckiego premiera stało się także okazją do podziękowań za słoweńskie poparcie dla integracji Turcji z UE. Zwrócił przy tym uwagę, że towarzysząca mu liczna delegacja ministrów i parlamentarzystów jest dowodem na wysoki poziom wzajemnych relacji.
Oprócz kwestii dwustronnych, premierzy omówili aktualne problemy międzynarodowe, w tym sytuację w Syrii. Erdoğan podkreślił w Lublanie, że Turcja stoi na stanowisku, iż jedynym rozwiązaniem syryjskiego konfliktu jest międzynarodowe pośrednictwo – ONZ, Ligi Arabskiej lub Organizacji Konferencji Islamskiej, a nie interwencja zbrojna. Stwierdził przy tym, że dla Turków, ze względu na bezpośrednie sąsiedztwo, sytuacja w Syrii ma dodatkowe znaczenie – jak zauważył, coraz więcej syryjskich uchodźców znajduje w Turcji schronienie.
Kancelaria Janšy poinformowała, że partnerstwo strategiczne Turcji i Słowenii będzie kontynuowane poprzez kolejne spotkania na różnych szczeblach. Na jesień zapowiedziano spotkanie międzyrządowej komisji ds. współpracy gospodarczej i handlowej.

Źródło: b92.net, aljazeera.net

About Katarzyna Ingram

KOMENTARZE