Home / Bałkany / Bułgaria / Wizyta prezydenta Bułgarii Rosena Plenwneliewa w Polsce
Plewnelijew Komorowski

Wizyta prezydenta Bułgarii Rosena Plenwneliewa w Polsce

- Sukces w UE opiera się na skutecznym partnerstwie. – powiedział prezydent Bronisław Komorowski podczas spotkania z Rosenem Plewneliewem, na zakończenie 2-dniowej oficjalnej wizyty prezydenta Bułgarii w Polsce. Głównym tematem prezydenckich rozmów były stosunki gospodarcze, ale poruszono także kwestie bezpieczeństwa energetycznego oraz współpracy regionalnej.

Po przylocie do Warszawy 18 listopada Rosen Plewneliew został oficjalnie powitany przez Bronisława Komorowskiego w Pałacu Prezydenckim. Po spotkaniu bułgarski prezydent złożył kwiaty na Grobie Nieznanego Żołnierza, a następnie obaj prezydenci wzięli udział w spotkaniu z przedstawicielami polskiego biznesu na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych, gdzie odbywało się Polsko-Bułgarskie Seminarium Gospodarcze. Rosen Plewneliew zachęcał do inwestowania w Bułgarii, podkreślając rozwój w ostatnich latach sektorów gospodarki o wysokiej wartości dodanej. Jak podaje biuro prasowe bułgarskiego prezydenta, wysoka technologia, przemysł motoryzacyjny i energetyczny, uprawa i produkcja żywności oraz turystyka szczególnie powinny zainteresować polskich inwestorów. Podczas seminarium na warszawskiej giełdzie przedsiębiorcy działający na bułgarskim rynku wymienili się również swoimi doświadczeniami i opiniami na temat inwestowania i prowadzenia działalności handlowej w Bułgarii.

Pierwszego dnia wizyty Rosen Plewneliew spotkał się także z premier Ewą Kopacz, marszałkiem Senatu Bogdanem Borusewiczem oraz wicemarszałkiem Sejmu Elżbietą Radziszewską. Prezydent odwiedził również ambasadę Bułgarii w Warszawie, gdzie wziął udział w spotkaniu z mieszkającymi w Polsce Bułgarami i w otwarciu wystawy bułgarskiego malarstwa.

W drugim dniu wizyty prezydent Plewneliew pojechał do Gdańska, gdzie odwiedził Europejskie Centrum Solidarności, a następnie złożył kwiaty pod Pomnikiem Poległych Stoczniowców 1970. Rosen Plewneliew spotkał się także z wojewodą pomorskim Ryszardem Stachurskim.

Źródła: dnevnik.bg, dnevnik.bg

About Alicja Dytkowska

KOMENTARZE