Home / Bałkany / Wizyta serbskiego prezydenta w Słowenii
toma-nikolic1

Wizyta serbskiego prezydenta w Słowenii

W ubiegłym tygodniu prezydent Serbii złożył w Słowenii wizytę służbową, podczas której spotkał się z prezydentem Borutem Pahorem. Głowy państw dyskutowały m.in. o wzajemnej współpracy, kryzysie migracyjnym, wstąpieniu Serbii do Unii Europejskiej oraz wstąpieniu Kosowa do UNESCO.

Po spotkaniu w cztery oczy z Borutem Pahorem serbski prezydent Tomislav Nikolić wyraził oczekiwanie, że Słowenia nie będzie popierać członkostwa Kosowa w grupie UNESCO. Nikolić uważa, że Albańczycy w Kosowie próbują zafałszować historię i pokazać światu kosowski naród jako oddzielną jednostkę. Według niego wstąpienie Kosowa do UNESCO jest nie do przyjęcia, ponieważ serbskie dziedzictwo kulturowe w Kosowie stanowi nieodłączną część serbskiego narodu i jego historii. Nikolić prosił Pahora o zrozumienie potrzeby Serbii do pielęgnowania jej dziedzictwa kulturowego.

Prezydent Pahor wspomniał, że Słowenia była jednym z 12 krajów, które zaproponowały wstąpienie Kosowa do UNESCO. Według Słowenii Kosowo jako suwerenne państwo ma obowiązek dbać o zachowanie serbskiego dziedzictwa kulturowego na swoim terytorium. Podkreślił również, że odmienne zdanie co do Kosowa nie wpłynie na relacje pomiędzy Serbią a Słowenią, które mogą być przykładem dla innych regionów.

Podczas rozmów Pahor zapewnił Nikolicia, że Słowenia udzieli Serbii bezpośredniego wsparcia w pokonywaniu kryzysu migracyjnego, a w Unii Europejskiej będzie podkreślać znaczenie krajów bałkańskich w rozwiązywaniu kryzysu. Według prezydenta Słowenii kraje bałkańskie powinny jak najprędzej otrzymać wsparcie z funduszy unijnych. Pahor powiedział także, że Słowenia uczestniczy w twinning projekcie wsparcia krajowego systemu azylowego w Serbii, a od 2016 roku policja obu państw będzie współpracować w walce z handlem ludźmi.

Nikolić powiedział, że Serbia działa odpowiedzialnie i do tej pory zapewniła wszystkim uchodźcom bezpieczne przejście do krajów ich przeznaczenia. Według niego niektóre kraje w regionie nie były przygotowane na to, aby zmierzyć się z problemem uchodźczym. Prezydent Serbii wspomniał także, że Unia Europejska nie była gotowa na przyjęcie fali uchodźców i pobłażliwie traktuje kraje unijne, w których dochodzi do ksenofobii.

Obaj prezydenci podkreślili trend wzrostu w stosunkach gospodarczych. Nikolić wyraził zadowolenie, że Słowenia stała się bardziej otwarta na zagranicznych inwestorów. Nowe możliwości dla słoweńskich firm są widoczne szczególnie w krajach takich jak Rosja, Turcja czy Kazachstan, a z którymi Serbia podpisała umowę o wolnym handlu. Serbia również z zadowoleniem przyjmuje inicjatywę Słowenii, aby podpisać list intencyjny o budowę alpejsko-zachodniobałkańskiego korytarza kolejowego transportu towarowego, który miałby łączyć Austrię, Chorwację, Słowenię, Serbię, Bułgarię oraz Turcję.

Zwieńczeniem wizyty serbskiego prezydenta w Słowenii było odsłonięcie pomnika Mihaila Pupina, serbsko-amerykańskiego naukowca, dzięki któremu po rozpadzie Austro-Węgier Bled pozostał w granicach Słowenii. Tomislav Nikolić podczas ceremonii odsłonięcia pomnika podkreślił, że we wspólnej historii Serbii oraz Słowenii pojawiło się wiele ważnych ludzi, którzy zostawili w spadku przesłanie, aby wzajemnie sobie pomagać i pielęgnować przyjaźń między narodami oraz wspólne słowiańskie korzenie i oba narody powinny o tym pamiętać.

Źródło: delo.si, rtvslo.si, telegraf.rs

About Agnieszka Pajor

Absolwentka filologii słowiańskiej na Uniwersytecie Śląskim. Była stypendystką programów Erasmus oraz CEEPUS, dzięki którym studiowała w słoweńskim Koprze oraz w chorwackim Zadarze i Osijeku. Bezgranicznie zakochana w kolorach Adriatyku, przyrodzie Bośni i Hercegowiny oraz muzyce Đorđe Balaševicia.
KOMENTARZE