Home / Bałkany / Grecja / Wizyty zagraniczne greckich polityków – Katar, Armenia, Stany Zjednoczone

Wizyty zagraniczne greckich polityków – Katar, Armenia, Stany Zjednoczone

Dziś rano były premier kraju i przewodniczący PASOKu, Jorgos Papandreu, przybył do Nowego Jorku by wziąć udział w obradach Komisji Stiglitza, która od kilku lat spotyka się w tym mieście by dyskutować nad gospodarką światową. Posiedzenie odbędzie się jutro w budynku ONZ i wezmą w nim udział przywódcy państw i partii socjalistycznych, delegaci organizacji międzynarodowych oraz ekonomiści. Wśród omawianych zagadnień znajdą się problemy w strefie euro, kryzys gospodarczy na poziomie regionalnym i światowym, perspektywy gospodarki światowej, potrzeby wprowadzenia zmian w międzynarodowych instytucjach finansowych, strategie polityczne zmagania się z kryzysem oraz powrót do rozwoju.

W czwartek Papandreu będzie głównym gościem obrad okrągłego stołu organizowanych przez znany think-tank New America, w których udział wezmą przedstawiciele świata polityki, finansów i biznesu. Siedzibą New America jest Waszyngton. Jest to jeden z najbardziej wpływowych ośrodków myśli ekonomiczno-politycznej w Stanach Zjednoczonych.

 

Z kolei grecki wicepremier, Theodoros Pangalos udał się w ubiegłym tygodniu z wizytą do Kataru. Jej celem było przyciągnięcie do kraju inwestorów. Po styczniowym forum biznesowym Grecja-Katar, które odbyło się w styczniu w Grecji, wicepremier zamierzał odświeżyć ustalenia dotyczące katarskich inwestycji, m.in. sprawę dawnego ateńskiego lotniska Eliniko, na którego terenie Katarczycy mieli zamiar wybudować apartamenty i luksusowy kompleks mieszkalno-hotelowy, z którego to pomysłu nie wycofali się.

Pangalos spotkał się osobiście na prywatnym spotkaniu z Szejkiem Hamadem ibn Dżassimem ibn Dżabrem as-Sanim, Premierem i Ministrem Spraw Zagranicznych kraju. W trakcie tej wizyty panowie rozmawiali o polityce międzynarodowej i regionalnej Kataru, zwłaszcza w kontekście szeroko rozumianego Bliskiego Wschodu, stabilizacji problemu Palestyny, kryzysu humanitarnego w Syrii, czy napiętej sytuacji wokół Iranu.

 

Również na Wschód udał się z wizytą Przewodniczący Rady Ekonomicznej i Społecznej Grecji (ESC), Christos Polizogopulos, który 23. marca spotkał się w Erywaniu z premierem kraju, Tigranem Sarkisjanem. Panowie podpisali Protokół o Współpracy z Radą Państwową Armenii. Premier Sarkisjan ciepło wyrażał się o Grecji i o wielowiekowej przyjaźni z nią, zaś odnośnie kryzysu, z jakim Grecja się obecnie zmaga zauważył, że jest on podobny do tego, który Armenia przechodziła kilka lat temu. Wyraził również nadzieję, że współpraca z jego krajem pomoże Grecji przezwyciężyć trudności i wzmocni rozwój gospodarczy i społeczny, który przełoży się na zachowanie spójności ekonomiczno-społecznej kraju.

 

Tekst: e-typos.com, greekreporter.com, greekreporter.com

About Olimpia Dragouni

Redaktor naczelna portalu Bałkanistyka.org. Autorka doktoratu o Macedonii (UW), badaczka islamu na Bałkanach. Prywatnie pół-Greczynka. We are the Borg. Resistance is futile.
KOMENTARZE