Home / Polityka / Polityka zagraniczna / Władimir Putin już jutro z wizytą w Belgradzie
President Putin continues his working visit to Far Eastern Federal District

Władimir Putin już jutro z wizytą w Belgradzie

W czwartek 16 października Władimir Putin przybędzie z wizytą do stolicy Serbii. Obecny będzie między innymi podczas defilady wojskowej z okazji siedemdziesiątej rocznicy wyzwolenia Belgradu spod okupacji niemieckiej. W sumie rosyjska głowa państwa spędzi w stolicy Serbii zaledwie 6 godzin, z których jednak każda minuta została skrzętnie zaplanowana, a program wizyty jest niezwykle napięty.

Prezydenta Rosji na lotnisku powita Tomislav Nikolić. Następnie wspólnie udadzą się na cmentarz (Novo Groblje, Nowy Cmentarz), na którym spoczywają wyzwoliciele serbskiej stolicy. Wśród poległych w walkach o Belgrad są także liczni czerwonoarmiści. Kolejnym punktem wizyty będą spotkania z przedstawicielami serbskich władz – Tomislavem Nikoliciem i Aleksandrem Vučiciem oraz wspólna konferencja prasowa. Po paradzie, która rozpocznie się o 15.30 Putin wygłosi przemówienie, po czym uda się w drogę powrotną.

Będzie to trzecia wizyta Putnia w Serbii, po raz pierwszy jednak podjęto tak ogromne środki bezpieczeństwa. Już wczoraj do Belgradu przybyła część ochroniarzy Putina oraz około 150 agentów KGB, którzy zadbają, by wizyta przebiegła spokojnie i nie została zakłócona przez żadne zagrażające bezpieczeństwu prezydenta incydenty. Liczba ochroniarzy i agentów podwoi się wraz z wylądowaniem prezydenckiego samolotu na płycie belgradzkiego lotniska. Wraz z nimi przybędzie także ponad osiemdziesięciu snajperów. Także serbskie służby zostały postawione w stan najwyższej gotowości.

Wiele emocji wzbudza także sam samolot, którym podróżować będzie Władimir Putin. Media podają, że maszyna warta jest 150 milionów euro, a wewnątrz ozdobiona jest złotem i diamentami. Wewnątrz znajdują się trzy bary, sypialnia, gabinet i łazienkę z prysznicem o złotych kranach. Podczas podróży prezydent może więc bez przeszkód i w luksusie wykonywać wszystkie swoje obowiązki oraz wydawać odpowiednie rozkazu wojsku. Osobnym samolotem do Belgradu przyleci osobisty samochód Putina – Mercedes S600 Pullman Guard.

źródła: politika.rs, kurir-info.rs, kurir-info.rs, dnevno.hr

About Pamela Rogala

Absolwentka filologii serbskiej na Uniwersytecie A. Mickiewicza w Poznaniu. Fascynują ją procesy społeczne, podróże oraz poznawanie obcych kultur. Szczerze i bezgranicznie zakochana w Serbii.
KOMENTARZE