Home / Perspektywa rosyjska / Władimir Putin odwiedził Belgrad w 70. rocznicę wyzwolenia miasta
beograd-vladimir-putin-1346196640-202930

Władimir Putin odwiedził Belgrad w 70. rocznicę wyzwolenia miasta

Prezydent Federacji Rosyjskiej, Władimir Putin, odwiedził 16 października serbską stolicę – Belgrad. Przywódca spędził tam zaledwie jeden dzień, w czasie którego wziął udział w wojskowej paradzie upamiętniającej 70 rocznicę wyzwolenia Belgradu spod niemieckiej okupacji. Mimo że rocznica przypada 20 października, z powodu wizyty Putina jej obchody zostały przyspieszone.

Prezydent Rosji przyleciał na belgradzkie lotnisko Nikola Tesla około 12.15, gdzie został uroczyście powitany przez prezydenta Serbii, Tomislava Nikolicia. W pierwszej kolejności przywódcy obu państw udali się na cmentarz, gdzie położyli wieńce przy pomniku wyzwolicieli Belgradu – wśród których wielu było żołnierzy Armii Czerwonej. Około godziny 13.00 w jednym z budynków rządowych rozpoczęła się oficjalna rozmowa Putina i Nikolicia, w trakcie której rosyjski prezydent został uhonorowany najwyższym serbskim odznaczeniem – Orderem Republiki Serbii. Następnie prezydent Rosji odbył oficjalną rozmowę z premierem Aleksandrem Vučiciem. O 15.40 odbyła się wspólna konferencja prasowa obu polityków, po której, o godzinie 16.00 wzięli oni udział w paradzie wojskowej. Około 18.30 Putin odleciał z belgradzkiego lotniska.

W czasie wizyty potwierdzone zostały stabilne i pozytywne stosunki między państwami, a także to, że stosunek Rosji do niepodległości Kosowa jest tak samo niezmienny, jak stosunek Serbii do sankcji wobec Federacji. Ustalone zostały także pewne kwestie handlowe, dotyczące głównie eksportu serbskich Fiatów na rosyjski rynek. Politycy podpisali kilka umów, protokołów i memorandum. W czasie konferencji prasowej mowa była o przyjaźni obu państw, wspólnych elementach ich przeszłości oraz oczekiwaniach wobec przyszłości, a także o wspólnych celach energetycznych i gospodarczych. Premier Vučić na konferencji prasowej wyraził wdzięczność wobec Władimira Putina, za jego szacunek i zrozumienie w stosunku do europejskich aspiracji Serbii, i zapewnił, że Serbia z nich nie zrezygnuje. Rozmawiano także o przywództwie Serbii w OBWE, wobec którego zarówno Rosja jak i Republika Serbii mają duże oczekiwania w rozwiązywaniu aktualnych problemów Europy.

W paradzie wojskowej udział wzięło około 4500 członków Wojsk Serbii i zaprezentowano ponad 300 różnych środków transportu i urządzeń wojskowych. Na paradzie Władimir Putin był gościem honorowym, i był na niej gorąco witany.

Wizyta rosyjskiego prezydenta w stolicy Serbii odbiła się echem w mediach, zarówno regionalnych jak i zachodnich. Agencja Associated Press sugeruje, że Serbia waha się między europejską integracją a wzmocnieniem więzi z Rosją, zaś prezydent Nikolić jest bardziej prorosyjski, a premier Vučić – proeuropejski. Agence France Press pisze, że w obecnej sytuacji politycznej w Europie wizyta Putina w Serbii była symboliczna, a Bruksela uważnie śledzi jej przebieg. Reuters zwraca uwagę na zmianę daty obchodów rocznicy wyzwolenia Belgradu z 20. na 16. października, co było efektem zapowiadanej wizyty Władimira Putina i chęci dostosowania daty do gościa honorowego. O spotkaniu serbskiego i rosyjskiego prezydenta pisały także media z regionu, poruszając głównie temat Gazociągu Południowego. Także rosyjska prasa poświęciła sporo uwagi tej wizycie, zaznaczając, że rosyjskiego prezydenta przyjęto z należytym szacunkiem, oraz ze względu na niego przełożono obchody święta. Gazety cytują słowa Putina, który w Belgradzie mówił o bliskim sojuszu z Serbią oraz przyjaźni między państwami.

Źródła:  tanjug.rs, rts.rs, blic.rs, rts.rs

About Kamila Sadowska-Lasyk

Absolwentka filologii serbskiej na Uniwersytecie Śląskim, stypendystka programu wymiany studenckiej w Nowym Sadzie, od 2013 roku redaktorka portalu balkanistyka.org. Zainteresowanie Bałkanami skłoniło ją do podjęcia studiów slawistycznych a następnie przerodziło się w miłość do tego regionu. Poza Bałkanami interesuje ją przekład literacki, lubi też bieganie i fitness oraz dobrą literaturę. Aktualnie mieszka w Czarnogórze.
KOMENTARZE