Home / Polska i Bałkany / Włochy: Dziesiąta część pracujących imigrantów to Albańczycy

Włochy: Dziesiąta część pracujących imigrantów to Albańczycy


Albańczycy stanowią drugą co do wielkości grupę cudzoziemców pracujących we Włoszech. Jedna czwarta, bo 27,5% z nich, jest wykwalifikowanymi pracownikami budowlanymi pracującymi jako murarze lub przy pracach wykończeniowych takich jak kładzenie chodników, malowanie itp. Według danych 7,7% Albańczyków na emigracji we Włoszech pracuje w restauracjach i barach, 6% procent u włoskich rodzin  (w tym głównie kobiety), oraz 5% w rolnictwie.

W 2011 roku we Włoszech znajdowało się 2,3 miliona pracowników obcego pochodzenia, co stanowiło 9,8% wszystkich zatrudnionych. Co czwarty pracownik zza granicy okazał się Rumunem (560 tysięcy), a co dziesiąty Albańczykiem (230 tysięcy). Na kolejnych miejscach spisu znaleźli się Marokańczycy (150 tysięcy) i Ukraińcy (130 tysięcy). Wyliczono także, że 310 tysięcy imigrantów było bez pracy, tj. 12,1% całej ich populacji. Aż w jednej trzeciej przypadków to głównie oni stracili pracę w wyniku kryzysu. Liczby mówią o 150 tysiącach imigrantów pozbawionych źródła zarobku.

Cudzoziemcy podejmują się głównie prostych prac, nie wymagających wysokich kwalifikacji. Wśród mężczyzn 54% zarabia wykonując prace fizyczne na budowach, jako magazynierzy i kurierzy lub w restauracjach. 77,5% kobiet pracuje w roli sprzątaczek lub opiekunek dla dzieci i osób starszych. Spora część z nich pracuje w hotelach i restauracjach.

Źródło: Shekulli

 

About Piotr Zawodniak

KOMENTARZE