Home / Bałkany / Czarnogóra / Włoscy pracodawcy planują inwestycje w Czarnogórze
współpraca-belgradepartments.org

Włoscy pracodawcy planują inwestycje w Czarnogórze

Największa z włoskich organizacji zrzeszających pracodawców  Confindustria, planuje wkrótce otwarcie swojego biura w Czarnogórze – ogłosili jej przedstawiciele, podkreślając zainteresowanie inwestycjami w Czarnogórze.

Przedstawiciele Confindustrii  rozmawiali we wtorek z czarnogórskim ministrem gospodarki Vladimirem Kavariciem, który przebywa z oficjalną wizytą we Włoszech. Na spotkaniu, prezes włoskiej organizacji pracodawców Giorgio Squinzi poinformował czarnogórską delegację o planach otwarcia biura w Czarnogórze. Jak zaznaczył dowodzona przez niego organizacja jest zainteresowana inwestycjami w Czarnogórze i zadowolona z przychylnego klimatu dla prowadzenia działalności gospodarczej w tym kraju. Ogłosił także, iż Confindustria w lutym 2015 r. zamierza zorganizować  w Czarnogórze konferencję na temat infrastruktury i energetyki. Minister Kavarić odnosząc się do planów otwarcia biura i organizacji konferencji na początku przyszłego roku przedstawił potencjał inwestycyjny Czarnogóry ze szczególnym naciskiem na włoskie inwestycje.

W środę natomiast minister Kavarić uczestniczył w konferencji „Budowa mostu energetycznego między Czarnogóra i Włochami – strategiczna rola śródziemnomorskiej sieci gazowo – elektrycznej w kontekście bezpieczeństwa energetycznego”. Jednym z tematów konferencji jest współpraca regionalna w kwestii pozyskiwania i zaopatrzenia w gaz i rozwój  regionu śródziemnomorskiego jako węzła energetycznego na obszarze Bałkanów. Na spotkaniu omawiano także kwestię produkcji i obrotu energią elektryczną, ze szczególnym uwzględnieniem konieczności unowocześniania sieci elektroenergetycznych oraz pilną potrzebę włączenia krajów śródziemnomorskich w struktury regionalnego i europejskiego rynku energetycznego.

Minister Kavarić spotkał się także z Federicą Guidi, minister rozwoju gospodarczego Włoch. Na spotkaniu poruszano temat współpracy obu krajów w zakresie energetyki, realizacji wspólnych projektów mających duże znaczenie zarówno dla regionu jak i całej UE  oraz  konieczności poprawy jakości sieci przesyłowej i stworzenia nowoczesnej infrastruktury. Podczas swego pobytu w Rzymie minister gospodarki spotka się także z przedstawicielami włoskiej firmy Terna.

Delegacja, na czele której stoi minister Kavarić, przebywa we Włoszech na zaproszenie minister Guidi oraz Günthera Oettingera, byłego  Komisarza UE ds. Energii.

Źródło: pobjeda.me

 

About Monika Pawlak

Absolwentka slawistyki Uniwersytetu Łódzkiego, pasjonatka literatury serbskiej (szczególnie Milorada Pavicia, Danilo Kiša i Vladana Desnicy) oraz podróży po Bałkanach, zwłaszcza Czarnogórze. Zajmuje się tłumaczeniami, zgłębianiem kultury narodów bałkańskich, a także planowaniem kolejnych wypraw do ulubionej części Europy.
KOMENTARZE