Home / Bałkany / Chorwacja / Włosi podpisali porozumienie o wejściu Chorwacji do UE

Włosi podpisali porozumienie o wejściu Chorwacji do UE

15 lutego br. Włoska Izba Deputowanych ratyfikowała porozumienie między Chorwacją a pozostałymi 27 państwami UE o wejściu Chorwacji do Unii Europejskiej, które zostało podpisane 9 grudnia 2011 r. w Brukseli. Za ratyfikacją opowiedziało się 483 deputowanych, 2 było przeciw, a 30 wstrzymało się od głosu.

Włochy są pierwszym większym państwem unijnym które ratyfikowało to porozumienie – dotychczas uczyniły to Słowacja i Węgry. Porozumienie zostanie ostatecznie ratyfikowane, kiedy ratyfikuje je także włoski Senat (co powinno nastąpić w ciągu najbliższych 10-15 dni), a następnie włoski prezydent, Giorgio Napolitano. Jest to znaczny krok naprzód w stosunkach włosko-chorwackich, bowiem Włochy były ostatnim państwem które podpisało umowę o Procesie Stabilizacji i Stowarzyszenia (weszła ona w życie w 2005 r.).

Bezpośrednio po głosowaniu przewodniczący Izby, Gianfranco Fini, pogratulował obecnemu na głosowaniu ambasadorowi Chorwacji, Tomislavowi Vidoševiciowi, wejścia Chorwacji do UE. Obiecał też, że Włochy w latach 2013-2014 będą oferować Chorwacji pomoc finansową, która ma umożliwić Chorwatom przystosowanie się do norm unijnych. Szczególnie bliska współpraca przewidywana jest w sektorze rybołówstwa, a konkretnie przy ochronie i zwiększaniu zarybienia Adriatyku.

Tekst: vecernji.hr, jutarnji.hr, zdjęcie: jutarnji.hr, tłum. i red. Karolina Włodarczyk

About Karolina Wlodarczyk

KOMENTARZE