Home / Gospodarka / Polityka gospodarcza / Włoski strajk macedońskich maszynistów

Włoski strajk macedońskich maszynistów

Niezależny związek zawodowy maszynistów ogłosił w miniony piątek (3.02.2012) strajk włoski. Od południa w lokomotywy będą poruszać się z maksymalną prędkością 40 km na godzinę – ogłosił szef związku, Risto Pejovski. Maszyniści protestują, ponieważ chcą uczestniczyć w negocjacjach dotyczących nowej umowy grupowej.
– Będziemy pracować w ten sposób, dopóki dyrektor generalny nie zaprosi nas do rozmów. To łagodna forma protestu, mamy nadzieję, że wygra zdrowy rozsądek i nie będziemy zmuszeni do zastosowania bardziej radykalnych form oporu – mówi Pejovski.
Propozycja nowej umowy grupowej w Kolejach Macedońskich zakłada uproszczone zasady przenoszenia pracowników, jeśli okaże się, ze Ci nie spełnią norm przewidzianych w badaniach lekarskich (czyli należą do niższych grup sprawnościowych). W tej sytuacji mogą oni odmówić przenosin, jednak to spowoduje ich zwolnienie. Taka propozycja wywołała protest pracowników.
Związkowcy poprzez strajk domagają się także wypłacenia zaległych wynagrodzeń.
– Jeśli pracownik odmówi takich badań w ciągu 30 dni nastąpi rozwiązanie umowy o pracę, co jest całkowicie zgodne z literą prawa – komentuje Oliver Derkovski, dyrektor spółki Macedońskie Koleje „Transport”, dodając, że związkowców jest tylko 60, zaś wszystkich pracowników spółki 1400.

Tekst: plusinfo.mk, sitel.com.mk, tłum. i red. Piotr Kondrak

About Łukasz Fleischerowicz

KOMENTARZE