Home / Kultura / Wojwodina – kraina wielu kultur
Panorama_of_Novi_Sad

Wojwodina – kraina wielu kultur

Nowy Sad to stolica kultury i najbardziej europejskie miasto w Serbii. Określano je mianem serbskich Aten. Odbywa się tam wiele festiwali m.in. EXIT – festiwal muzyczny, Festiwal Grajków Ulicznych, festiwal filmowy Cinema City, festiwal Jazzowy i inne.

Wojwodina to leżący na północy Serbii okręg autonomiczny. Stolicą regionu jest wspomniany wyżej piękny Nowy Sad. W Wojwodinie mieszka ok. 2 mln osób, co stanowi 20 proc. ludności całego kraju.

Wojwodina jest bardzo zróżnicowana narodowościowo i etnicznie. Wszystkich grup etnicznych i narodowych jest tam ponad 26. Najliczniejszymi z nich są Węgrzy i Słowacy.

Status języka urzędowego posiadają: serbski, chorwacki, rumuński, rusiński, węgierski, słowacki i czeski. Serbski Teatr Narodowy (Srpsko Narodno Pozorište) wystawia sztuki także w językach mniejszości narodowych.

Większość Rusinów (mieszkających w Rosji, na Ukrainie i Białorusi) przybyła do Serbii po Rewolucji październikowej w wyniku konfliktów ideologiczno – politycznych. Wielu Albańczyków znalazło się w Serbii w czasach reżimu Envera Hodży. Węgrzy natomiast żyli tam od wieków, także za czasów panowania dynastii Austro-Węgierskiej. Wojwodina dopiero po II wojnie światowej znalazła się w granicach państwowych ówczesnej Serbii.

Większość mieszkańców Wojwodiny to Serbowie, następnie największą grupą narodową są Węgrzy, później Słowacy, Chorwaci, Romowie, Rumuni, Czarnogórcy, Buniewcy, Rusini, Jugosłowianie, Macedończycy, Ukraińcy, Muzułmanie, Niemcy, Albańczycy, Słoweńcy i Bułgarzy.

Buniewcy to grupa etniczna, wywodząca się ze wschodniej Dalmacji i wschodniej Hercegowiny. Najczęściej utożsamiająca się z narodowością chorwacką lub tworząca oddzielną grupę etniczną. Na terenie Wojwodiny mieszkają również Goranie, Boszniacy, Wołosi, Szokcy, Aszkalije, Egipcjanie, Grecy, Polacy (103 osoby wg. Spisu Powszechnego z 2002r.) oraz Chińczycy.

Boszniacy posługujący się językiem bośniackim to wyznawcy islamu. Ich największe skupisko znajduje się na terenie Sandžaku. Szokci to grupa etniczna zaliczana do Słowian południowych, utożsamiająca się najczęściej z Chorwatami. Żyją w Slawonii, Baranji, Baczce i Sremie. Goranie zamieszkują tereny południowego Kosowa, w większości to muzułmanie. Aszkalije żyją głównie na terenie Kosowa. Są muzułmanami, posługują się językiem albańskim.

Konstytucja Republiki Serbii gwarantuje wszystkim obywatelom równość oraz swobodę wyrażania tożsamości narodowej. Zapewnia ochronę przed dyskryminacją rasową, wyznaniową czy narodowościową. Mniejszości narodowe mają prawo do informacji, kultury, edukacji w swoim ojczystym języku.

Osoby zaliczane do mniejszości narodowych posiadają prawo do otrzymania dowodu osobistego w języku ojczystym. Przedstawiciele mniejszości narodowych mogą się kształcić we własnym języku lub dwujęzycznie.

Romowie spośród wszystkich grup etnicznych mają najcięższą sytuację, a większość z nich żyje w permanentnej biedzie. Statystyki podają, że na terenie Serbii żyje od 450 a 800 tys. Romów. Największe skupiska znajdują się w Belgradzie i Wojwodinie.  Romowie są uznawani za trzecią pod względem liczebności mniejszość etniczną na terenie Serbii, jednak ich rozproszenie i zdolność asymilacji uniemożliwia im korzystanie w pełni ze swoich praw. Żyją w heterogenicznych społecznościach. Wielu z nich jest niepiśmiennych, a dzieci z tego powodu często trafiają do szkół specjalnych.

źródła: opusteno.rs, pravamanjina.rs, slobodnavojvodina.org

About Agnieszka Kawczyńska

Ukończyła slawistykę na UŁ, aktualnie studiuje na II stopniu SEW na UW. Uzależniona od kultury serbskiej. Wielbicielka historii sztuki i kina autorskiego. W wolnych chwilach czyta Houellebecq'a.
KOMENTARZE