Home / Gospodarka / Energetyka / Wojwodina – przepis na przyciągnięcie inwestycji

Wojwodina – przepis na przyciągnięcie inwestycji

 

 

 

 

 

 

 

Wojwodina jest na czwartym miejscu spośród 110 europejskich regionów pod względem opłacalności inwestycji. Ponad 230 zagranicznych firm zainwestowało tam około 6,5 mld EUR. Infrastruktura i bliskość granic to nie jedyne powody inwestycji, które przyciąga także ułatwiona procedura otrzymywania niezbędnych pozwoleń, informują inwestorzy.

W Wojwodinie działa ponad 230 firm z zagranicy, które łącznie zainwestowały w tym regionie prawie 6,5 mld EUR i zatrudniły 63 tys. ludzi. Najwięcej firm pochodzi ze Słowenii, Włoch, Niemiec, przy czym Niemcy zainwestowali na terenach Wojwodiny najwięcej pieniędzy.

Firma „Siemens” już blisko rok produkuje w północnej Serbii turbiny wiatrowe. Do dnia dzisiejszego niemiecki koncern zatrudnił  600 pracowników, a już niedługo otworzy trzeci zakład produkcyjny. Przedstawiciele firmy przekonują, że bliskość granicy i dobra infrastruktura nie są jedynymi powodami, dla których to właśnie w Suboticy postanowili zainwestować  70 mln EUR.

– W Suboticy otrzymaliśmy profesjonalną pomoc od ludzi, którzy rozwiązywali wszystkie nasze problemy – zezwolenia ekologiczne i na budowę dostaliśmy w ciągu miesiąca, chwalił prezes „Siemensa”  Tihomir Rajlić.

W rankingu opłacalności inwestycji utworzonym przez „Financial Times”, w którym oceniano 110 europejskich regionów  Wojwodina osiągnęła wysokie 4. miejsce. Szacuje się, że od czasu ukazania się tego podsumowania zainteresowanie inwestorów wzrosło.

 

Źródło: poslovnojutro.com

 

http://www.poslovnojutro.com/details&id=38147

 

About Katarzyna Ingram

KOMENTARZE