Home / Gospodarka / Polityka gospodarcza / Wsparcie japońskiej dyplomacji dla Serbii

Wsparcie japońskiej dyplomacji dla Serbii

Minister spraw zagranicznych Serbii Ivan Mrkić spotkał się dziś z wiceszefem japońskiej dyplomacji Ryuji Yamane. Podczas spotkania obie strony wyraziły zadowolenie z dotychczasowej współpracy dwustronnej. Porozumiano się także w sprawie kontynuowania i rozwijania dalszej współpracy, zwłaszcza w zakresie gospodarki.
Yamane zadeklarował, że jego kraj nie zamierza rezygnować z udzielanej Serbii pomocy rozwojowej i wyraził nadzieję, że przyczyni się ona do zwiększenia zatrudnienia i poprawy sytuacji gospodarczej w kraju. Mrkić z kolei wyraził wdzięczność za japońską pomoc, szczególnie za kredyt na odsiarczanie gazów w elektrowni im. Nikoli Tesli, jak również satysfakcję z zapowiedzi, że Tokio rozważa przyznanie dodatkowego kredytu na projekt oczyszczalni ścieków w Belgradzie.
Mrkić zauważył, że wizyta Yamane przypada w 130. rocznicę ustanowienia stosunków dyplomatycznych między oboma krajami, które zapoczątkowała wymiana listów króla Milana Obrenovicia i cesarza Mutsuhito.
Program wizyty Yamane obejmował także inne spotkania – o rozwoju stosunków serbsko-japońskich rozmawiał z premierem Ivicą Dačiciem i wicepremierem Aleksandrem Vučiciem. Dačić wyraził zadowolenie z decyzji rządu japońskiego o liberalizacji reżimu wizowego dla obywateli Serbii oraz podkreślił znaczenie współpracy między oboma krajami w walce z przestępczością zorganizowaną i terroryzmem. Korzystając z okazji, szef serbskiego rządu złożył na ręce Yamane zaproszenie do wizyty w Serbii dla premiera Japonii. Vučić podziękował natomiast swojemu rozmówcy za dotychczasowe darowizny i pomoc rządu Japonii oraz wyraził zainteresowanie intensyfikacją współpracy, zwłaszcza w dziedzinie gospodarki, kultury i sportu, a także nowych inwestycji japońskich w Serbii.
Yamane podkreślał w swych wypowiedziach, że Japonia postrzega Serbię jako przyjazny jej kraj, czego ta dała dowód udzielając Japończykom pomocy po zeszłorocznym, katastrofalnym w skutkach trzęsieniu ziemi, oraz że z uwagą śledzi proces jej integracji z Unią Europejską.

 

Źródło: tanjug.rs, mfa.rs

 

About Katarzyna Ingram

KOMENTARZE