Home / Gospodarka / Wsparcie rządowe dla macedońskiej agroturystyki

Wsparcie rządowe dla macedońskiej agroturystyki

agrot.plusinfo

Rząd macedoński przeznaczy 3,5 mln EUR na wsparcie rozwoju agroturystyki. W ten sposób 50% budżetu na inwestycje turystyczne zostanie przeznaczone na rozwój turystyki na wsiach i w miasteczkach do 30 tys. mieszkańców, ogłosił 16-ego lutego, rzecznik rządowy, Aleksandar Giorgiev.   

Pomoc finansowa obejmie budowę lub modernizację miejsc noclegowych, również na otwartej przestrzeni, takich jak domki bungalowe, miejsca kempingowe. Ponadto powstaną skanseny ukazujące życie mieszkańców wsi, ich historię, tradycję, obyczaje związane z przyrodą, nauczaniem i innymi elementami ich życia.  Planowane są również inwestycje sportowe takie jak kolarstwo, chodziarstwo, zakup sprzętu górskiego i rybackiego.

Zaproszenie do udziału w projekcie zostanie przedstawione w kwietniu przez Macedońską Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (IPARD Agencja). W ten sposób każda osoba fizyczna, indywidualni przedsiębiorcy, małe lub średnie przedsiębiorstwa będą mogły wziąć w nim udział, przedstawiając swój biznes plan – oświadczył Giorgiev. Dodał również, że jest to wspaniała okazja, aby wzbogacić ofertę turystyczną Macedonii i stworzyć bazy turystyczne na wsiach, w miejscach nad jeziorami, w górskich centrach turystycznych, takich jak Pesztani, Radożda, Dojran, Mavrovo, Ponikva i innych spełniających warunki.

Kolejnym ważnym elementem rozwoju macedońskiej turystyki są działania zmierzające do przyjmowania turystów zagranicznych. Do tej pory, skupiano się na przyciągnięciu turystów z krajów Beneluxu. Od 2013 roku rząd macedoński postanowił zareklamować swój kraj w Finlandii, Norwegii, Danii, Szwecji, Rosji, Ukrainie, Japonii i Zjednoczonych Emiratach Arabskich.

W 2014 roku przewiduje się rozszerzenie kampanii reklamowej w Chinach i Indiach, w 2015 r. w Kazachstanie, Azerbejdżanie, Katarze, Niemczech, USA i Anglii.

Źródła: plusinfo.mk, faktor.mk.

About Justyna Irla

KOMENTARZE