Home / Bałkany / Wspólnota Energetyczna: Możliwe sankcje dla Serbii
rs.n1info.com
rs.n1info.com

Wspólnota Energetyczna: Możliwe sankcje dla Serbii

W wyniku nierozwiązanych problemów w sektorze energetycznym Serbia może zostać ukarana sankcjami. Dyrektor sekretariatu Wspólnoty Energetycznej z siedzibą w Wiedniu, Janez Kopač ostrzegł, że istnieją cztery kwestie sporne, które uniemożliwiają otwarcie rozmów negocjacyjnych z Serbią w dziedzinie energetyki. – Dopóki problemy te nie zostaną rozwiązane, prawdopodobnie nie widocznego postępu w rozmowach. – powiedział Kopač po spotkaniu z przedstawicielami Ministerstwa Energetyki Serbii.

Spotkanie dotyczyło realizacji zobowiązań Serbii wynikających z członkostwa w WE. Kopač stwierdził, że nie zakończono procesu rozdziału w spółce Srbijagas. Chodziło o rozdział systemu przesyłowego od działalności handlowej.

Kolejną sporną kwestią jest członkostwo Elektromreže Srbije (EMS), państwowego operatora systemu przesyłowego energii, w Prezydium WE. Spotkanie w tej sprawie odbędzie się 13 kwietnia br. w Podgoricy. Kontrowersje dotyczą także współpracy EMS i jej kosowskiego odpowiednika KOSTT, która przewiduje utworzenie nowej spółki odpowiedzialnej za dostawę energii, co do tej pory nie zostało zrealizowane.

Ostatni warunek to ochrona środowiska, co wiążę się z zawartością siarki w paliwach. Jak wspomniał Janez Kopač, od wielu lat Serbia nie ma przestrzega dyrektyw dotyczących maksymalnej zawartości procentowej siarki w oleju opałowym. Limit wynosi 1%, podczas gdy w Serbii wskaźnik ten wynosi 3%.

– Wspomniane kwestie pozostają nierozwiązane od lat. – ostrzega Kopač. Podkreślił także, że WE oczekuje jak najszybszego rozwiązania problemów. Na spełnienie tych warunków Serbia ma czas do 1 lipca. – Jeśli to nie nastąpi do tego czasu, wystąpimy na ministerialnym posiedzeniu Rady Wspólnoty Energetycznej o nałożenie sankcji. – mówił Kopač. Mowa tu zarówno o wymiarze symbolicznym, jak i praktycznym. Symboliczne to możliwość utraty prawa głosu podczas zebrań WE, a w wymiarze praktycznym może to oznaczać zmniejszenie dotacji dla Serbii w sektorze energetyki.

źródła: b92.net, rs.seebiz.eu

About Agnieszka Kawczyńska

Ukończyła slawistykę na UŁ, aktualnie studiuje na II stopniu SEW na UW. Uzależniona od kultury serbskiej. Wielbicielka historii sztuki i kina autorskiego. W wolnych chwilach czyta Houellebecq'a.
KOMENTARZE