Home / Bałkany / BiH / Współpraca BiH i Słowenii w dziedzinie rolnictwa

Współpraca BiH i Słowenii w dziedzinie rolnictwa

 

BiH liczy na pomoc Słowenii podczas przygotowywania prawodawstwa w dziedzinie rolnictwa, głównie pod względem oceny stopnia zgodności z prawem obowiązującym w UE, podkreślił podczas rozmowy ze słoweńskim Ministrem Rolnictwa i Środowiska Francem Begovičem Minister Handlu Zagranicznego i Współpracy Gospodarczej BiH Mirko Šarović.

Šarović i Begovič spotkali się w czasie 50. Międzynarodowych Targów Rolnictwa i Żywności „AGRA” w miejscowości Gornja Radgona w Słowenii. Rozmawiano o możliwościach poprawy współpracy pomiędzy BiH i Słowenią w dziedzinie rolnictwa, weterynarii oraz działań fitosanitarnych.
Rozmowy dotyczyły także rozpoczętych działań odnoszących się do współpracy Państwowego Urzędu Weterynaryjnego BiH i Ambasady Słowenii w BiH, w celu wsparcia laboratoriów weterynaryjnych.
Celem tej współpracy jest organizacja i przeprowadzenie symulacji kontroli FVO (Biura ds. Żywności i Weterynarii) w mleczarniach, które miałyby eksportować produkty pochodzenia zwierzęcego oraz przygotowanie oraz szkolenie inspektorów, którzy mogliby przeprowadzać takie kontrole. Działania te miałyby być podjęte przez słoweńskich ekspertów.
W dziedzinie fitosanitarnej, najważniejszy jest postęp i dalszy rozwój systemu informacji.
Ze względu na bardzo duże doświadczenie Słowenii w zakresie organizacji spółdzielni, a dodatkowo obecnie przedstawiciel Słowenii przewodniczy Europejskiemu Związkowi Spółdzielni, współpraca obu krajów jest bardzo pożądana, w celu poprawy sytuacji w rolnictwie oraz sektorze spółdzielczym, potencjalnym czynniku rozwoju rolnictwa i obszarów wiejskich.

Targi „AGRA” to największe targi rolnictwa i przemysłu spożywczego w Słowenii, a patronem tegorocznych, jubileuszowych targów jest prezydent Słowenii Danilo Tirk.

Źródło: indikator.ba

About Dorota Wojciechowska

Zakochana w Dalmacji i chorwackim Wybrzeżu Adriatyckim. Absolwentka turystyki i rekreacji oraz filologii chorwacko-serbskiej na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Aktualnie stypendystka i studentka kroatystyki na Uniwersytecie w Splicie. Uwielbiająca wszelkiego rodzaju podróże, licencjonowana pilot wycieczek zagranicznych i rezydent.
KOMENTARZE