Home / Bałkany / Bułgaria / Współpraca Bułgarii z Brazylią

Współpraca Bułgarii z Brazylią

W minioną środę Dilma Rousseff przybyła po raz pierwszy do Bułgarii. Wizyta głowy państwa brazylijskiego miała szczególne znaczenie, ponieważ w tym roku przypada 50 rocznica przywrócenia stosunków dyplomatycznych między tymi krajami.

Dwudniowa wizyta w Bułgarii odbyła się na zaproszenie prezydenta Georgi Pyrwanowa. Dla Rousseff wizyta w kraju miała również charakter osobisty – jej ojciec Peter urodził się w mieście Gabrowo. W 1929 roku wyemigrował do Francji, a następnie do Argentyny. Przed osiedleniem się w Brazylii zmienił nazwisko na Pedro Rousseff.

Dilmie Rousseff towarzyszyła duża delegacja, w tym przedstawiciele rządu i biznesu brazylijskiego. Podczas wizyty zostały podpisane dokumenty o współpracy krajów w różnych dziedzinach. Brazylijski Minister Rozwoju, Przemysłu i Handlu Fernando Pimentel oraz bułgarski Minister Gospodarki, Energetyki i Turystyki Trajczo Trajkow podpisali umowę o współpracy gospodarczej między krajami. Ministrowie Spraw Zagranicznych Antonio Patriota i Nikołaj Mladenow z kolei podpisali deklarację o współpracy w zakresie technologii informatycznych.

Prezydent Brazylii spotkała się również z premierem Bojko Borisowem, z którym rozmawiała o kwestii kryzysu w strefie euro. Rousseff powiedziała, że ​​oba kraje mogą współpracować w takich dziedzinach, jak rolnictwo i hodowla, nauka, technologia, telekomunikacja. Bułgaria jest furtką dla Brazylii do współpracy z UE – powiedziała jeszcze Dilma Rousseff.

 

Tekst: pari.bg, frognews.bg, tłum. i red. Natalia Sobków

About Sylwia Fleischerowicz

KOMENTARZE