Home / Bałkany / Czarnogóra / Współpraca celna między Czarnogórą i Turcją dostosowana do międzynarodowych standardów
rukovanje - seebiz.net

Współpraca celna między Czarnogórą i Turcją dostosowana do międzynarodowych standardów

Przedstawiciele rządów Czarnogóry i Turcji podpisali w czwartek porozumienie o wzajemnej pomocy w sprawach celnych, które ma przyczynić się do poprawy kontroli celnej oraz współpracy pomiędzy obydwoma krajami w kwestii zwalczania naruszeń.

Porozumienie stanowi narzędzie, które ulepszy współpracę celną i dostosuje ją do międzynarodowych standardów, oznajmił wicepremier Czarnogóry Vujica Lazović podczas spotkania z ministrem ceł i handlu Turcji, Hayati Yaziciem. Lazović poinformował, że Czarnogóra jest całkowicie zaangażowana w promowanie współpracy celnej z innymi krajami, ponieważ te struktury mają ogromne znaczenie w polityce międzynarodowej i gospodarce.

- Prawie wszystkie normy unijne wdrażane są w czarnogórski system celny, a najlepszym dowodem na to jest fakt, że staliśmy się członkiem Światowej Organizacji Handlu – oświadczył Lazović, dodając, iż podpisany dokument jest w pełni zharmonizowany z dwustronnymi umowami Światowej Organizacji Celnej. Zakłada on maksymalną przejrzystość współdziałania oraz pracy służb celnych .

Dzięki tej umowie umożliwiono Czarnogórze i Turcji komunikację bez pośredników. Ograniczono także procedury i zmniejszono koszty podczas odprawy celnej. Przyczyni się ona również do zmniejszenia przestępczości. Jak zapowiedział Yazici, porozumienie wejdzie w życie, gdy obydwa kraje zakończą poszczególne prawne procedury.

 

Źródło: pobjeda.me

About Marta Buraczyńska

KOMENTARZE