Home / Bałkany / Czarnogóra / Współpraca czarnogórsko-chińska w ramach projektu „16+1”
Źródło: redproduction.rs
Źródło: redproduction.rs

Współpraca czarnogórsko-chińska w ramach projektu „16+1”

W 2012 roku Chiny zaproponowały krajom Europy Środkowo-Wschodniej współpracę w ramach projektu „16+1”, aby w ten sposób budować swój pozytywny wizerunek w Europie i dokonać dalszej ekspansji gospodarczej. Kraje Europy Środkowo-Wschodniej są przez Chiny definiowane jako grupa państw byłego bloku komunistycznego. W programie biorą udział Estonia, Łotwa, Litwa, Polska, Czechy, Słowacja, Węgry, Rumunia, Bułgaria, Słowenia, Chorwacja, Serbia, Bośnia i Hercegowina, Albania, Macedonia oraz Czarnogóra.

Czarnogóra oczekuje od uczestnictwa we wspomnianym projekcie konkretnych rezultatów. Jednym z efektów współpracy czarnogórsko-chińskiej może stać się utworzenie czarterowego połączenia lotniczego pomiędzy tymi dwoma krajami – wynika z oświadczenia doradcy wicepremiera Czarnogóry ds. polityki gospodarczej i systemu finansowego, koordynatora współpracy z Chinami, Gorana Joveticia. Czarnogórcy liczą także na napływ chińskich turystów oraz na poprawę infrastruktury drogowej.

Jovetić podkreślił również, że pożądane jest efektywniejsze wykorzystanie portu w Barze przez chińskich partnerów. Może on bowiem stać się jednym z punktów strategicznych służącym wprowadzaniu chińskich towarów na rynek europejski.

Źródła: osw.waw.pl, cdm.me

About Justyna Fudala

Miłośniczka przyrody i kuchni południowosłowiańskiej, zafascynowana czarnogórską rzeźbą terenu. Ukończyła studia magisterskie na filologii serbskiej i chorwackiej na Uniwersytecie Wrocławskim. Pasje wykraczające poza Bałkany realizowała na Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu na Międzynarodowych Stosunkach Gospodarczych.
KOMENTARZE