Home / Bałkany / Turcja / Współpraca Grecji z Turcją w ruchu wizowym

Współpraca Grecji z Turcją w ruchu wizowym

Tureckie ministerstwo turystyki i jego grecki odpowiednik tworzą specjalny zespół, mający na celu zwiększenie ruchu turystycznego pomiędzy tymi krajami.

Specjalna jednostki mają zapewniać kontakty pomiędzy dwoma ministerstwami. Zostaną przygotowane także odpowiednie pakiety turystyczne – poinformowali w piątek greccy urzędnicy.

Turecki minister kultury i turystyki, Ertuğrul Günay, w najbliższym czasie odwiedzi Ateny i wtedy właśnie zespół rozpocznie pracę i w ciągu miesiąca zostaną podjęte konkretne działania. Grecka odpowiedniczka Günaya, Olga Kefalogianni, po spotkaniu 26 września w Stambule, powiedziała, że planuje kontynuować dyskusję na temat zniesienia obowiązku wizowego dla ograniczonej liczby dni. Dodała jednak, że negocjacje z Unią Europejską w tej sprawie wciąż trwają.

Ta ostatnia zniosła dotąd wizy dla obywateli tureckich na okres do dwóch tygodni i tylko na pięciu wschodnich wyspach Morza Egejskiego: Lesbos, Chios, Samos, Rodos i Kos. Kefalogianni zaznaczyła jednak, że jej ministerstwo dokłada starań, aby zapewnić dalsze środki wizowych dla obywateli tureckich.

To jest wyjątkowy program zrealizowany tylko przez Grecję. Musieliśmy negocjować z Unią Europejską w celu rozszerzenia programu i obecnie jesteśmy na etapie oceniania go. Jak do tej pory jest to bardzo udany projekt, więc dalej będziemy dyskutować z przedstawicielami Unii czy możemy go rozwinąć. Grecka strona jest jak najbardziej zainteresowana pogłębieniem współpracy” – powiedziała Kefalogianni w greckim konsulacie w Stambule. Na koniec zaznaczyła, że zawsze trzeba mieć na uwadze ramy prawne traktatu Schengen. Sprawa nie jest prosta, ponieważ Turcja nie należy do UE, w przeciwieństwie do Grecji.

Źródło: balkans.com

About Julia Krajcarz

KOMENTARZE