Home / Społeczeństwo / Współpraca greckich uniwersytetów z zagranicznymi placówkami

Współpraca greckich uniwersytetów z zagranicznymi placówkami

Delegacja z Uniwersytetu Peloponezu, której przewodniczył rektor placówki, Teodoros Papateodoru, odwiedziła najstarszy i drugi pod względem wielkości uniwersytet Chińskiej Republiki Ludowej, Uniwersytet Jiao Tong w Szanghaju.

Władze obydwu placówek osiągnęły porozumienie dotyczące wymiany stydentów, programów wymiany badawczej i akademickiej, propocji kultury chińskiej i greckiej na obydwu uniwersytetach, rozwój studiów policznych, ekonomicznych i technologicznych w ramach fundacji naukowych w Grecji i Chinach, ustanowienie stałych instytucji badających kulturę grecką i chińską oraz udział Uniwersytetu Peloponeskiego w obchodach Tygodnia Kultury Greckiej, który Uniwersytet Jiao Tong zorganizuje w 2013 roku.

Co więcej, rektor greckiego uniwersytetu, Teodoros Papateodoru zaprosił na wizytę władze partnerskiego uniwersytetu, a następnie, wraz z wicedyrektorem chińskiej placówki, Wangiem Jie, podpisali umowę o współpracy w obecności greckiego Konsula Generalnego w Szanghaju. Papateodoru wygłosił również wykład na Szanghajskiej Akademii Wychowania Fizycznego, z którą Uniwersytet Peloponezu również zgodził się podpisać umowę o współpracy.

Podobny protokół o kooperacji podpisał turecki Uniwersytet Izmirski z greckim Uniwersytetem Egejskim na wyspie Lesbos (Mitilini). W tym przypadku pierwsze rozmowy o współpracy rozpoczęto już w 2000 roku. W ubiegłym listopadzie doszło do spotkania przedstawicieli placówek i uzgodnienia szczegółów umowy. Współpraca rozpocznie się od wspólnej konferencji we wrześniu

 

Tekst: greekreporter.com, ethnos.gr

About Olimpia Dragouni

Redaktor naczelna portalu Bałkanistyka.org. Autorka doktoratu o Macedonii (UW), badaczka islamu na Bałkanach. Prywatnie pół-Greczynka. We are the Borg. Resistance is futile.
KOMENTARZE