Home / Bałkany / Współpraca polsko-serbska: Čačak i Czeladź miastami partnerskimi!
ozonpress.net
ozonpress.net

Współpraca polsko-serbska: Čačak i Czeladź miastami partnerskimi!

Delegacja polskich przedsiębiorców wraz z prezydentem miasta Czeladź odwiedziła serbski Čačak w dniach 27-30 września br. W programie wizyty znalazło się m.in. spotkanie z prezydentem serbskiej miejscowości, Vojislavem Iliciem oraz lokalnymi przedsiębiorcami.

– Po raz pierwszy jestem w Serbii i Čačku. Mój przyjaciel, konsul Tomović wiele dobrego mówił mi o tym kraju i teraz wiem, że Serbia jest cudowna. Wszystkie nasze działania są skierowane ku rozpoczęciu współpracy w dziedzinie gospodarki. Nic tak dobrze nie łączy ludzi jak dobra ekonomia. – powiedział prezydent Czeladzi, Zbigniew Szaleniec.

W maju tego roku delegacja z Serbii przyjechała do Polski. Obie wizyty zorganizowano przy współpracy z konsulem honorowym Republiki Serbii w Katowicach, Ranko Tomoviciem. Konsul nie ukrywał, że wizyta polskiej delegacji w Serbii to dla niego wyjątkowy dzień w czasie jego misji dyplomatycznej. Zaznaczył także, że współpraca tych dwóch miast ma ogromny potencjał, który do tej pory pozostawał niewykorzystywany.

Współpraca obu miast ma się odbywać na płaszczyźnie ekonomicznej, gospodarczej oraz społeczno-kulturalnej. –  Naszym celem jest współpraca gospodarcza, dlatego też spotkaliśmy się dzisiaj także z przedstawicielami Forum przedsiębiorców. Jestem przekonany, że uda nam się nawiązać realną współpracę. –  powiedział Vojislav Ilić.

Polska delegacja odwiedziła w Serbii przedsiębiorstwa UNIPROMET oraz Polo, które już od jakiegoś czasu działają na naszym rynku. Uczestnicy spotkania zwiedzili także monastyr Blagoveštenje oraz Drvengrad.

Do tej pory współpraca między miastami Čačak i Czeladź miała charakter kulturowo-sportowy. W najbliższym czasie zostanie nawiązana także współpraca między uczelniami wyższymi z Čačka oraz Sosnowca i Katowic. Wiosną przyszłego roku ma się odbyć Forum Ekonomiczne, gdzie delegacje obu państw ustalą szczegóły dalszej współpracy.

Čačak znajduje się w Centralnej Serbii, leży nad rzeką Zachodnia Morawa, jest stolicą okręgu morawickiego.

źródła: konsulat-serbia.pl, ozonpress.net, facebook.com/Konsulat-Republiki-Serbii-w-Katowicach

About Agnieszka Kawczyńska

Ukończyła slawistykę na UŁ, aktualnie studiuje na II stopniu SEW na UW. Uzależniona od kultury serbskiej. Wielbicielka historii sztuki i kina autorskiego. W wolnych chwilach czyta Houellebecq'a.
KOMENTARZE