Home / Gospodarka / Energetyka / Współpraca Serbii i Hiszpanii w zakresie odnawialnych źródeł energii

Współpraca Serbii i Hiszpanii w zakresie odnawialnych źródeł energii

Dyrektor generalny monopolistycznej spółki energetycznej Energetyka Serbii (EPS) Dragomir Marković podpisał 21 marca w Belgradzie protokół o współpracy z trzema hiszpańskimi kompaniami – Sunco Renewable Energy, Energy Resources i Labaro – w zakresie odnawialnych źródeł energii. Jak ocenia Marković, zainaugurowana współpraca będzie szansą dla wzrostu konkurencyjności Serbii oraz zainteresowania inwestorów zagranicznych tym krajem.
Choć sygnatariusze dokumentu uważają, że jest jeszcze za wcześnie na dyskusję o konkretnych projektach i megawatach, współpraca będzie najprawdopodobniej dotyczyć budowy małych elektrowni wodnych oraz produkcji energii słonecznej.
Minister rolnictwa Dušan Petrović ocenia, że wydajność Serbii pod względem ilości biomasy wynosi 2,7 mln ropy naftowej, z czego 1 mln uzyskiwany jest z lasów, a reszta z odpadów rolniczych. Jak na razie biomasa jest głównym źródłem energii odnawialnej w Serbii (stanowi od 62 do 64 proc.), reszta to energia słoneczna, elektrownie wodne, źródła geotermalne i energia wiatrowa. Współpraca z hiszpańskimi kompaniami mogłaby zmienić te proporcje.
Sunco Renewable Energy specjalizuje się w projektach związanych z energią słoneczną, Energy Resources zajmuje się projektowaniem i budową instalacji opartych na energii pochodzącej z elektrowni wodnych, natomiast Labaro zarządza odpadami.

Źródło: rtv.rs

About Katarzyna Ingram

KOMENTARZE